Komunisté se vůbec poprvé po revoluci prosadili do krajské vlády.

„Bylo by zbytečné předbíhat jednání, všechny otázky  ještě nejsou dořešeny a a  některé body nebyly definitivně rozhodnuty,"  řekl nám včera jeden ze zástupců vyjednávacího týmu ČSSD Josef Táborský.

Jak dodal,  předběžně může jen říci, že by mezi krajskými radními měla figurovat čtyři jména – dosavadního hejtmana Lubomíra France, Jana Tippnera, Jany Třešňákové a jeho samotného.

Vyjednávat se ještě bude o radním pro dopravu a majetkoprávní záležitosti. Dvojice levicových koaličních partnerů se podle všech dostupných informací dohodla, že tato místa převezmou  sociální demokraté.

„ Z naší strany  jsme přišli  
s určitými návrhy, sociální demokraté  souhlasili. Vše ale ještě  záleží na ustavujícím zastupitelstvu. Zatím ovšem nevíme, kdy se přesně uskuteční, protože byly podány dvě stížnosti na průběh voleb. Až  se tyto záležitosti vyřeší, může se ustavující zasedání nového krajského zastupitelstva uskutečnit," vysvětloval krajský lídr KSČM Otakar Ruml.

V krajské radě budou úplnými nováčky tři komunisté. Přestože měl Otakar  Ruml  zájem o oblast  životního prostředí a zemědělství, nakonec se ale zřejmě jako radní postaví do čela  regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu, cestovního ruchu a informatiky.

Podle Otakara Rumla by mezi radními neměli  chybět ani Táňa Šormová a Josef Lukášek. Táňa Šormová by se měla  v následujícím čtyřletém období  zabývat  oblastí školství a kultury a o sociální oblast by se měl postarat Josef Lukášek.