Tato zábava není určena jen pro ty, kteří si chtějí vychutnat svižné sjezdy z hlavního hřebene Orlických hor bez nutnosti šlapání do kopce. V tomto případě totiž opravdu není nutné ani to odstrkávání jednou nohou. V pozvolnějších partiích mu ale nic nebrání.

Má vše podstatné

Po objednání návštěvy v místním lanovém parku jsem totiž byl vyvezen až na Mezivrší, kde je jedna z křižovatek turistických tras, vozem.

Můj průvodce přede mne postavil zapůjčený dopravní prostředek se slovy, že váží pouhých šest kilogramů. Nebylo divu – dvě kola, rám z moderního materiálu, řidítka a dvě brzdy – zkrátka vše, co člověk ke sjezdu potřebuje a žádné zbytečnosti.

Rozhodl jsem se se strojem seznámit při malém kolečku na parkovišti, ale vůbec to nebylo zapotřebí. Přestože na koloběžce jsem naposledy stál v raném dětství, pohyb na ní je naprosto přirozený. Oproti té dětské je asi hlavním rozdílem velké přední kolo. Brzdy jsou totožné s těmi u jízdního kola.

Průvodce mi oznámil, že si projedu obě vytipované trasy, jež mají shodný start. Odstrčil jsme se a vyrazil směrem na Orlické Záhoří. Jak jsem postupně nabíral rychlost, mohl jsem si dovolit zatáčky více klopit.

Tato cesta je vybraná úplně dokonale, protože ničím nerušený sjezd vede prakticky neporušenou přírodou Orlických hor a nikde ani živáčka. Jen instruktor, který mi dělal safetycar.

Pokud se ale člověk neotočí, vozidlo, které jede zhruba sto metrů za ním, ani nevnímá. Jeho přítomnost jezdec ocení v cíli, který se nachází na křižovatce u Černé vody.

Po naložení koloběžky se vracíme do výchozího bodu. S vědomím, že jízda na koloběžce nic není, se vrhám směr Říčky. Na tuto stranu mi cesta připadá prudší, přesto ale není téměř nutné používat brzdy.

Někteří to možná zvládnou úplně bez nich, ale není radno podceňovat nebezpečí smyku v zatáčkách. V dolní polovině sjezdu se nabízejí krásné výhledy na celé středisko i lyžařský areál na kopci Zakletý. Jízdu, kterou zakončuji u hotelu Konšel, mohu doporučit všem, kteří si chtějí užít vítr svištící kolem helmy.

Hodnocení

4 palce z 5

Vhodnost pro děti:
Pokud zvládnou kolo, zvládnou i koloběžku.
Bezpečnost:
Při jízdě na koloběžce je nutné počítat se stejnými riziky jako při jízdě na kole. Sjezd vede pro málo frekventované, ale běžné silnici pro motorová vozidla.
Náročnost:
Atrakce je fyzicky nenáročná.
Časová náročnost:
Je individuální. Jedna jízda může trvat od 30 do 45 minut i s cestou na vrchol.
Náklady:
Jeden sjezd vyjde na 250 Kč, absolvování obou stojí 350 Kč na osobu.
Kde vyzkoušet:
Lanový park v Říčkách v Orlických horách, hned vedle skicentra.
www.lanovyparkricky.cz