Už „ikstá" koaliční krize je, zdá se, skutečně zažehnána a Nečasova vláda pokračuje dál. Respektive, znovuzačíná „od Peaky", jak v narážce na nové uskupení kolem vicepremiérky Karolíny Peake glosovali uživatelé sociálních sítí. I podle politologů by mohla být nová koalice stabilnější než svazek s původními VV.

Na Nečasovu stranu se nakonec postavil pardubický poslanec „starých véček" Miroslav Petráň. A se svým postojem se asi inspiroval Královnou Koloběžkou: potvrdil, že podpoří vládu, ale zůstane v poslaneckém klubu Věcí veřejných, za které byl do sněmovny zvolen. Chce být nadále věrný programovému prohlášení vlády.

Naopak jeho hradecký kolega z Věcí veřejných, poslanec Jiří Štětina, nejen že zůstává v poslaneckém klubu VV, ale ani ještě neví, jak se k Nečasově vládě postaví.

„Uvidíme ve čtvrtek, budeme o tom jednat v poslaneckém klubu. Teď to nemůžu veřejně deklarovat. Zatím jen řeknu, že podpořím vše, co bude rozumné. Těžko můžu podporovat někoho, kdo mě nazývá slizem a podobně. To je přece věcí elementární slušnosti," řekl v narážce na častování VV od (bývalých) koaličních partnerů.

Naopak pardubický Petráň deklaroval podporu vládě, stal se tak uvnitř VV jedním z prvních vojáků v poli. „Nepovažuji předčasné volby za dobré řešení, ničemu by nepomohly. Proto prohlašuji, že vláda a koaliční principy mají nadále moji důvěru," řekl s tím, že ale odmítá měnit uprostřed volebního období svůj dres.

Oba východočeští poslanci zvolení za VV, Štětina a Petráň,  nejsou jejich členy, kandidovali jako nezávislí.

Politolog: Podzimní krajské volby má levice v kapse

Při pohledu na průzkumy veřejného mínění k tomu sice stačí pouhý selský rozum, ten ale tváří v tvář končící koaliční krizi potvrzují i politologové:

„Výhru v podzimních krajských volbách má levice takřka jistou. Je navíc pravidlem u druhořadých voleb, že je vyhrává opozice. V doplňovacích senátních volbách už to tak jasné není, zde mají vedle levicových kandidátů šanci také nezávislé osobnosti," řekl Jan Outlý, politolog pražské Metropolitní univerzity, který přednáší také na hradecké univerzitě.

Co se týče samotné vládní krize a mizivé důvěry Nečasova kabinetu u veřejnosti, ty bagatelizoval. Uprostřed volebního období měla v době svého vládnutí nízké preference i ČSSD.

„Nestalo se navíc nic, co bychom už nezažili, například v roce 1998 s Unií svobody. Naše ústava stanoví volné pojetí mandátu, takže poslanci nejsou vázáni na politickou stranu a přeběhlictví či vznik nových uskupení uprostřed volebního období tu není nic nového," řekl Outlý.

Zmínil třeba rozpad revolučního Občanského fóra, díky němuž se do sněmovny dostala ČSSD, nedávno TOP 09 po odštěpení od lidovců či nyní Paroubkova NS LEV 21.