V okrese jsou letos zatím evidovány dva případy, kdy tento roztoč nakazil člověka.
„Máme hlášeny dva nemocné s lymskou boreliózou. Ještě je ale poměrně brzy, určitě jich několik přibude," říká mluvčí krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

Prevence je nutná

Situace na Rychnovsku je však poměrně dobrá. Loni se tu nakazilo nejméně lidí z celého kraje. „Vyskytlo se tu jedno onemocnění encefalitidou a jedenáct boreliózou. Celkově se počet nakažených v kraji přehoupl přes stovku," prozrazuje mluvčí.

Aby lidé předešli nepříjemným zdravotním komplikacím způsobeným tímto drobným tvorem, musí být obezřetní a dbát na prevenci.

„Určitě by měli použít repelenty, kterých je na výběr celá řada a neměli by do vysoké trávy vstupovat v kraťasech," říká praktická lékařka Jaroslava Boháčová z Kostelce nad Orlicí.

Dále také doporučuje po návratu z procházky teplou sprchu: „Díky ní se může pustit i mírně přisáté klíště a každý by se měl po návratu z přírody důkladně prohlédnout."

Pomoci předejít onemocnění může i vakcína. Podle Jaroslavy Boháčové si pro očkování přichází do její ordinace čím dál více lidí.

„V posledních dvou letech sleduji nárůst zájmu o vakcínu proti encefalitidě," říká lékařka.
Po vytažení klíštěte by měl člověk ranku kontrolovat. Zarudnutí může být způsobeno desinfekcí i poškozením kůže, pokud však několik dní nemizí, nebo se zvětšuje a místo se stává plastické, měl by vyhledat lékaře.  

Jak postupovat po přisátí

Místo kousnutí by se mělo vydesinfikovat a klíště opatrně odstranit.

V poslední době se doporučuje ho vyviklat či plynule vytáhnout.

Ranka se pak musí kontrolovat. Lidé by však neměli panikařit.  Zarudnutí je normální.

Pokud však neustupuje a místo se nehojí či natéká, je dobré vypravit se do ordinace.

To se doporučuje i v situaci, kdy se klíště při vytahování přetrhne.

O dalším postupu léčby rozhoduje lékař na základě řady faktorů jako jsou věk, imunita, i chronické nemoci, kterými může pacient trpět. Lékař provede řadu vyšetření a většinou nasadí antibiotika.

Barbora Zemanová