VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klienti: „Také bychom tam bydleli“

Rychnov nad Kněžnou - Tréninkový byt v Rychnově včera otevřel své dveře veřejnosti. Nyní do něj dochází šest zájemců.

12.4.2013
SDÍLEJ:

Tréninkový byt.Foto: Deník/Kamila Císařová

Už tři roky se učí samostatnému bydlení šestadvacetiletý Martin Prchal, který do tréninkového bytu dojíždí autobusem. „Jsem tady skoro jako doma. Bydlí se mi tu dobře. Nejraději se učím vařit, což mi jde. Umím všechna jídla," řekl muž, který chodí rád nakupovat a plavat do bazénu.


Podívat se, jak se žije v tréninkovém bytě, ve kterém své klienty učí samostatnému bydlení sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením Pferda, mohla včera jak laická, tak i odborná veřejnost.


„Chtěli jsme pozvat lidi, aby se podívali, jak to u nás chodí. Naším cílem je hlavně připravit klienty na samostatný život. Mohli tak vidět, s jakými pomůckami pracujeme a jak vůbec vypadá režim dne. Také měli možnost si s uživateli bytu popovídat," vysvětlila Martina Dostálková, vedoucí tréninkového bytu. Z bytu byli nadšení hlavně klienti ze stacionáře Nona v Novém Městě nad Metují, kteří se přijeli na den otevřených dveří podívat.


„Byt je moc hezký. V podobném bych bydlel rád, ale nevím s kým. Třeba s kamarádem nebo s kamarádkou," přiznal Pavel Roubal, jemuž učaroval obývací pokoj a také kuchyně.

Stejně se na výlet do tréninkového bytu v Rychnově těšil i Jirka Hlaváček, který by také sám chtěl jednou v takovém bydlet, možná ještě raději s kamarády. „Nejlepší je obývák, protože je tam gauč," prozradil, co se mu nejvíce líbilo.


Hlavním důvodem, proč klienti ze stacionáře v Novém Městě přijeli, bylo ukázat jim, jaké jsou možnosti.


„I naši klienti by postupně mohli využívat taky takové služby. My je momentálně nemáme, ale potenciál tam je, jelikož bydlí s rodiči. Je to úžasná věc vidět bydlení v praxi. V dnešní době se toho člověk spoustu dočte, ale vidět to na vlastní oči a ukázat to i klientům, to je skvělé," říká Iva Bořková, pracovnice v přímé péči ve stacionáři Nona.


Podle ní se sem všichni těšili. Exkurzi do bytu dokonce spojili s návštěvou kavárny Láry Fáry.


Šest klientů


V současné době do bytu dochází šest klientů, kteří se střídají po třech. Ve čtvrtek dokonce mají možnost zůstat i přes noc a vyzkoušet si tak odpolední a večerní režim.


„Ze začátku jsem s nimi přes noc zůstávala, to trvalo asi rok. Ale když jsem viděla, že všechno zvládají, nechala jsem je samotné. Samozřejmě že jsem byla stále na telefonu. Jsem z Rychnova, takže nebyl problém za nimi kdykoliv dojet," vysvětlila vedoucí bytu Martina Dostálková.


Byt funguje od roku 2008, přičemž služba je financovaná z evropského sociálního fondu. Jelikož se jedná o sociální rehabilitaci, je pro klienty ze zákona zdarma. Takže ti si platí pouze třicet korun na oběd.


V bytě si však jeho obyvatelé nemůžou dělat jenom to, co chtějí. Existuje nabídka služeb, které vychází ze zákona. „Někdo se soustředí na aktivity spojené s péčí o domácnost, jiný má třeba problémy s hospodařením s penězi, další pak s komunikací, takže hodně chodíme do města. Dále se snažíme dostat klienty i mimo region, cestujeme vlakem nebo autobusem do Hradce nebo i do Prahy," dodala Martina Dostálková.


Na tréninkový byt navazuje podpora samostatného bydlení. Ta funguje tak, že uživatel v bytě bydlí sám a na telefonu funguje asistent.
Za tu dobu prošlo do podpory sedm lidí, ale není podmínkou, že musí nejprve projít tréninkovým bytem.

Komu je chráněné bydlení určeno

•Tréninkový byt vznikl jako reakce na situaci dospělých lidí s mentálním postižením, kteří chtějí žít v budoucnu samostatnějším životem a chtějí zůstat ve svém přirozeném prostředí.

•Sociální služba Tréninkový byt funguje od roku 2008 a je to ambulantní sociální služba sociální rehabilitace. Tato služba je určena pro dospělé osoby s lehkým mentálním, kombinovaným a jiným zdravotním postižením.

Provozní doba:
Pondělí – pátek: 8 – 14
Čtvrtek od 18 – pátek do 8

Autor: Kamila Císařová

12.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení