Co vedlo vaši stranu k pořádání těchto diskusí?
Jako vládní strana přirozeně cítíme povinnost pravdivě veřejnost informovat o migrační krizi. A také o řešeních, které KDU-ČSL navrhuje. Rozumím tomu, že lidé mají strach a je třeba otevřeně říci, že čelíme nejhorší migrační vlně od konce 2. světové války. Nicméně ten strach je často způsoben i zkreslenými informacemi, a tomu chceme čelit. Netvrdíme, že máme kouzelný proutek a umíme krizi rychle a snadno vyřešit (to neumí nikdo), ale chceme lidem říkat naše návrhy a rádi si vyslechneme jejich názory. Hlavně jím nabízíme tvrdá data a fakta, která se po internetu často nešíří.

Jaký je o ně zájem a kde jste zaznamenali největší účast?
Přesný počet neznáme, je to vždy odhad. Nejvíce, asi přes 150 lidí, přišlo v Olomouci.

Na co se lidé nejčastěji ptají?
Lidé samozřejmě chtějí především vědět, jak bude vláda postupovat, aby ochránila obyvatele před důsledky masové migrace. A my jim říkáme, že podle našeho názoru je především nutné zastavit migrační vlnu tam, kde vzniká. To znamená v regionech bojů. Proto KDU-ČSL prosazuje navýšení pomoci pro uprchlické tábory, abychom lidem v nich zajistili důstojné podmínky a oni neměli motivaci utíkat do Evropy. Mají často strach, že se muslimům budou tolerovat protiústavní činy.

Z čeho mají v souvislosti s přílivem uprchlíků největší obavy?
Z růstu kriminality, případně z nemocí, celkově se bojí o svůj způsob života. Nicméně musím říci, že zatím situaci zvládáme. Do ČR nyní přichází kolem 50 nelegálních běženců týdně a ministerstvo vnitra a policie v této chvíli nemají problém si s nimi poradit. U nás vše máme pod kontrolou a pomáháme dalším státům,což je správné a racionální řešení.

Ztotožňují se s názory vaší strany na tuto problematiku, nebo se vůči nim vymezují?
To je opravdu různé. Spíše bych řekl, že lidem opravdu často chybějí správné a úplné informace. Pak mohou mít tendenci vládě vyčítat něco, co neudělala a udělat nechce. Myslím, že se všichni shodujeme v tom, že prostě nelze připustit, aby každý, kdo chce, přišel do Evropy a žil zde. Na druhé straně tu je určitá situace, na pochodu jsou miliony lidí, přičemž někteří, zřejmě menšina, mají nárok na azyl. My se tu bavíme o způsobech, jak této migrační krizi čelit – a pak jde o to, koho přesvědčíme, že děláme dost a dostatečně efektivně, nebo ne. Nicméně naším primárním cílem je především lidi informovat a znát také jejich názory. Protože situace opravdu není jednoduchá a je férové to veřejnosti přiznat. Dynamika řešení se hledá a můžeme jim každý týden říkat nová řešení, která se provádějí.

Vyjádřili účastníci diskusí nějaké radikální názory?
Je to výjimkou a vyplývá to ze strachu s islámu. Domnívají se, že uprchlíci budou mít právo dělat to, co je na u nás trestným činem. Tady je opravdu můžeme ubezpečit, že to tak nebude, že to nikdo nechce. Mnoho poplašných zpráv a hoaxů šířených internetem jsou provokací a snahou některých cizích států a skupin destabilizovat dezinformacemi  státy EU.

Nedávno jste podpořil myšlenku, že by s uprchlíky mohly státu pomoci farnosti, dobrovolnické rodiny a některé neziskové organizace. Zaznamenal jste už nějaké konkrétní nabídky?
Já jsem právě reagoval na situaci, kdy se už delší dobu na nás dobrovolníci a farnosti obracejí s nabídkou pomoci. Velice si toho cením, protože oni se zavazují, že uprchlíkům pomohou nejen materiálně, ale zejména že je naučí jazyk a pomohou jim s integrací, což je velice důležité pro to, aby se tito lidé skutečně začlenili do české společnosti a přijali naše hodnoty, co znamená demokracii, lidská práva, náboženskou svobodu, rovnost žen a podobně.