VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo je kdo ve vládě? Hejtman a jeho družina

Královéhradecký kraj - Studenti se zase bouří. Při prvním setkání krajského zastupitelstva protestovali, že jejich resort – tedy školství – povede komunistka. Kdo všechno bude v krajské vládě a jaké plány má hejtman Franc?

20.11.2012
SDÍLEJ:

Ustavující zasedání zastupitelstva Královéhradeckého kraje.Foto: Deník/ Ondřej Littera

Hejtman

Lubomír Franc (ČSSD)
59 let, Broumov

Středoškolské vzdělání ukončil maturitou na Střední průmyslové škole chemické v Ústí nad Labem. V letech 1974 – 2006 zaměstnán ve společnosti VEBA Broumov nejprve jako mistr mokré úpravny, poté jako ekonom téhož provozu. 
V roce 1993 se stává předsedou tamní odborové organizace. V období 1989 – 1991 absolvuje dvouleté pomaturitní studium výpočetní techniky, v roce 1999 ukončuje promocí studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (obor personální řízení a andragogika) a získává akademický titul bakalář.

Členem Městského zastupitelstva v Broumově je nepřetržitě od roku 1998, v roce 2006 je zvolen do funkce místostarosty města Broumova – funkci vykonával v letech 2006 – 2008. Publikuje články se zaměřením na komunálně-politickou problematiku v regionálním tisku, především pak v Broumovském zpravodaji 
a Broumovských novinách.

Je lídrem kandidátky ČSSD do voleb do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Na podzim 2008 je zvolen hejtmanem Královéhradeckého kraje. Lubomír Franc je předseda OVV ČSSD Náchod, I. místopředseda KVV ČSSD Královéhradeckého kraje a člen ÚVV ČSSD za okres Náchod.

Setkání krajských zastupitelů se starosty měst a obcí Královéhradecka v českoskalické vile Čerych.

Hejtman Lubomír Franc

Hejtman: Bude se spořit, zeštíhlení se dotkne i úřadu

Lubomír Franc usedne do hejtmanského křesla Královéhradeckého kraje už podruhé.

Jak se poučil z let předchozích a jaké plány má na další čtyři roky? Přibližte vaše první kroky po nástupu do úřadu.
Rád bych navázal na poctivou práci posledních čtyř 
let, kdy se nám dařilo vést úřad bez korupčních afér. Chci pokračovat v úsporách, zeštíhlení se dotkne i samotného úřadu. Místo šesti placených předsedů výboru bude pouze jeden. Rovněž počet náměstků klesl na dva.

Proč právě koalice s KSČM? Opozice tvrdí, že bylo možné vládu sestavit s pravicovějšími stranami.
Jednak jsme si s komunisty programově bližší a pak také tato varianta kopíruje výsledek voleb.

Jaké budou vaše priority 
v příštích čtyřech letech?
Tak zcela jednoznačně je to rekonstrukce náchodské nemocnice, stabilizace krajského zdravotnictví, změny v autobusové dopravě a optimalizace školství.

Koalice bude rozhodovat velmi těsnou většinou. Jak zajistíte, aby se věci schvalovaly?
Krajské zastupitelstvo se schází sedmkrát do roka, tak předpokládám, že si zastupitelé najdou čas. Také věřím tomu, že po dvou měsících ostatní pochopí, že se tady dohadujeme o opravách silnic a řešíme konkrétní věci a to hlasování bude vypadat jinak než při ustavujícím zasedání.

Zastupitelstvo bude zasedat v pondělí, což je pro řadu starostů, co v něm sedí, úřední den. Opozici se to moc nelíbí, proč jste se tak rozhodli?
Musím říct, že mě ani nenapadlo, že by to mohl být problém, ale zase se nescházíme tak často, aby za sebe politici nemohli mít zástup.

Náměstci hejtmana

Otakar Ruml (KSČM)
62 let, Nová Paka

Zastupitel Královéhradeckého kraje (KSČM), bývalý zastupitel Nové Paky. Po vyučení si udělal nástavbu na Střední zemědělské škole  v Kostelci nad Orlicí. Již s pracovními zkušenostmi absolvoval v roce 1979 Vysokou školu zemědělskou. Jako aktivní člen aparátu KSČ vystudoval také Vysokou školu politickou. Od roku 1990 byl téměř 19 let ředitelem Agrochov Stará Paka.

V letech 1998-2006 byl zastupitelem města Nové Paky. Od roku 2000 zasedá v zastupitelstvu Královéhradeckého kraje, 
v němž od nynějšího volebního období předsedá výboru životního prostředí a zemědělství. V roce 2010 také kandidoval do Senátu PČR. Nyní bude mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Je rozvedený, má dvě děti a čtyři vnoučata.

Otakar Ruml

Otakar Ruml

Karel Janeček (ČSSD)
40 let, Týniště nad Orlicí

Ekonom, který pochází  
z Týniště nad Orlicí, bude druhým náměstkem hejtmana Lubomíra France a zároveň také radním 
pro oblast dopravy a silničního hospodářství. Pracoval i v minulém krajském zastupitelstvu, ve kterém se věnoval především tématům ekonomiky, zdravotnictví a školství.  Zastával také funkci místopředsedy finančního výboru a člena školského a zdravotního výboru.

Považuje se za patriota Rychnovska a svou práci chce zaměřit právě na podporu tohoto regionu. Je tedy jedním ze dvou náměstků hejtmana, přitom v minulém volebním období měl krajský úřad náměstky tři. „Ale takhle ušetříme stovky tisíc korun," vysvětlil hejtman Franc, proč bude po nedávných krajských volbách pracovat s mírně zúženým týmem.

Karel Janeček

Karel Janeček

Krajští radní

Josef Táborský (ČSSD)
61 let, Kopidlno

Studoval na třech vysokých vojenských školách,. Mezi lety 1974-1990 byl vojákem z povolání. V letech 2000 až 2006 pracoval na ministerstvu obrany. Od roku 2002 je zastupitelem a radním města Kopidlno, v období let 2006 až 2008 zde působil i jako starosta. V roce 2008 úspěšně kandidoval do zastupitelstva kraje. V roce 2010 byl zvolen senátorem.

Jana Třešňáková (ČSSD)
52 let, Hronov

Pět let byla členkou KSČ. Po absolvování farmaceutické fakulty pracovala jako asistent lékárníka 
v Hronově. V letech 1995–2008 provozovala vlastní lékárnu. V roce 2002 byla zvolena členkou Zastupitelstva města Hronova a od roku 2006 je i jeho radní. Od roku 2008 zasedá v Zastupitelstvu Královéhradeckého kraje, od roku 2009 je členkou krajské rady.

Josef Lukášek (KSČM)
60 let, Bystré

Učitel fyziky na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou a současně i autor Pohádek z Orlických hor. Třicet let působí jako dobrovolný člen Horské služby. Před několika lety se podílel na tom, že svazek obcí Region Orlické hory založil tzv. Kačenčinu pohádkovou říši, 
ve které je dnes zapojeno dvacet devět obcí. Bude radním pro oblast sociální.

Josef Lukášek

Josef Lukášek

Táňa Šormová (KSČM)
56 let, Hradec Králové

Žena z Hradce Králové bude radní pro oblast školství a kulturu. V komunální politice se začala angažovat hned po roce 1989 a to v Zastupitelstvu města Hradec Králové. V roce 2004 se stala členkou Zastupitelstva Královéhradeckého kraje, členkou výboru pro výchovu a vzdělávání a výboru pro sport a volný čas, kam se vrátila v roce 2010.

Táňa Šormová

Táňa Šormová

Josef Dvořák (ČSSD)
56 let, Jičín

V červnu rezignoval na post místostarosty Jičína.  ČSSD se rozešla v Jičíně s ODS, s níž byla v radě města. Dvořák vysvětlil svůj krok: „Jde nám především o zklidnění situace ve městě, v zastupitelstvu
i na úřadě, proto přecházíme do konstruktivní opozice." V krajské vládě bude mít na starosti oblast majetkoprávní.

Josef Dvořák

Josef Dvořák

Jan Tippner (ČSSD)
60 let, Klamoš

Ve straně předsedá Místní organizaci ČSSD Nové Město. Mezi lety 1994-1998 a 2002-2006 vykonával funkci zastupitele Klamoše, obce nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Roku 2008 úspěšně kandidoval do zastupitelstva kraje, byl zvolen také krajským radním. V radě je zodpovědný za oblasti životního prostředí a zemědělství.

Autor:

20.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie i nadále pátrá po totožnosti mrtvého muže, jehož tělo bylo nalezeno  v pátek odpoledne v centru Jičína v jedné z podzemních vodních nádrží.
3

Stalo se o víkendu: Vražda v parku? Kriminalisté pátrají po totožnosti muže

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.
3

Svůj hlas vložil do obálky jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

„Potřebujeme srdíčkáře," říká Havlíček. Ale kde je sehnat?

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Není čas změnit předsezonní plány? Fotbalový Hradec je v průměru druhé ligy, o útoku na návrat mezi českou elitu nejde mluvit.

Vyhrálo ANO. Máme celkem jedenáct poslanců

Královéhradecko, Rychnovsko - ANO první ve všech okresech. V Královéhradeckém kraji drtivě zvítězilo hnutí ANO. Na úkor jeho nových poslanců i nováčků z České pirátské strany a SPD tratila v kraji ČSSD, TOP 09 i komunisté. Voliči v našem regionu opět patří svou volební účastí k nejaktivnějším v zemi.

Petrovičky sice nemají obchod, zato jsou tu dva obecní úřady

Královéhradecko, Jičínsko - Jedna z nejmenších obcí na Jičínsku - Petrovičky - má pouze 43 obyvatel, z nich je 36 voličů. Při prezidentských volbách už prý volební komise zasedne v novém obecním úřadě, který je před kolaudací. Stará miniaturní radnice zřejmě půjde k zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT