Jejich nabídka se samozřejmě s příchodem teplého počasí rozrůstá, brigáda se však dá sehnat i v kanceláři,  restauraci či obchodě. Všude platí jedno: je potřeba ji usilovně hledat.

„Po brigádách se dívám ob den zhruba čtvrt hodiny na několika různých internetových stránkách a většinou i nějakou objevím. Úspěšnost je tak kolem sedmdesáti procent," popisuje Pavel Nedbal z Kostelce.

Přivýdělek však lze najít i jiným způsobem než pouze na internetových stránkách, které jsou na to zaměřeny. „Zájemci se chodí ptát sami a v hojné míře. Přijímáme například číšníky na zahrádku či výpomoc na recepci. Nabídky na brigády nedáváme ani na úřad práce, ani na specializované stránky," říká ředitelka jednoho hotelu v Rychnově nad Kněžnou Zuzana Klimešová.

Všude bylo plno

Osobní kontakt doporučuje mnoho personálních agentur a pravdou je, že v okrese je to jedna z hlavních cest k nalezení brigády. Studenti zkrátka obcházejí firmy a ptají se na místo.

To potvrzují i na rychnovském úřadu práce. „Nemáme tu nabídky brigád. Zaměstnavatelé asi očekávají, že se zájemci přijdou zeptat k nim," říká zaměstnankyně úřadu Žaneta Müllerová, která má na starosti hlášení volných míst.

Mnoho studentů přichází hledat brigádu i do cukrárny v Rychnově nad Kněžnou. „Před prázdninami je to takřka každý den. My však brigádníky nepřijímáme, snažíme se provoz pokrýt zaměstnanci," prozrazuje Libor Toncr.

Ani osobní kontakt a hledání proto nemusí zaručit, že student přivydělá. Aneta Lehká z Rychnova před dvěma lety hledala brigádu marně.

„Začala jsem se po ní pídit už několik měsíců před létem. Všude však bylo obsazeno. Podle mě to bylo tím, že si studenti shání práci přes známé a když je někdo nemá, je ve složitější situaci," domnívá se.
Letos by však měli mít studenti větší možnost přivýdělek sehnat. Podle portálu Jobs, který pomáhá najít práci nezaměstnaným i studentům, je letos nabídka vyšší.

„Poptávka po brigádnících bude kulminovat v průběhu května," komentuje vývoj analytik Jobs Tomáš Ervín Dombrovský. Počátkem června prý již bude obsazena většina atraktivních pozic a počet nových brigádnických míst bude klesat.

Proto je důležité chodit se na práci ptát a na inzeráty reagovat rychle.  „Brigády obvykle bývají obsazeny už za několik desítek minut po vystavení," doplňuje analytik.

Největší zájem je o práci v administrativě. Studenti si průměřně přivydělají od padesáti až po sto šedesát korun.

Nezaměstnanost a sezonní práce

Sezonní práce každoročně snižují nezaměstnanost v Česku. Letos klesla 
z osmy na 7,7 procent. Na konci dubna úřady práce evidovaly celkem 
565 228 uchazečů o zaměstnání, jejich počet byl o 22 540 nižší než na konci předchozího měsíce.
„Je to citelné. Mnoho lidí se z úřadu odhlásilo. Často se jedná o živnostníky, kteří se tu nahlásí před zimou. Vliv mají i veřejněprospěšné práce, kterých přibývá," prozrazuje ředitelka úřadu práce v Kostelci nad Orlicí Petra Krejčí. Snížení nezaměstnanosti prý přišlo ve stejném období jako loni. Počet osob, které úřad eviduje, se podle ní zvýší v listopadu nebo prosinci.

„Nikdo si nemůže příliš vybírat"

Pavel Nedbal z Kostelce si pomocí brigád přivydělává už sedm let. Má tedy s jejich hledáním zkušenosti. Každý druhý den pročítá inzeráty na internetu a vyzkoušel si už různou práci.

Na jaké nabídky odpovídáte?

Vybírám si podle toho, co je blízké mému vzdělání či schopnostem. Upřednostňuji ty, které mě mohou někam „postrčit" a díky kterým se mohu naučit nové věci. Faktem však je, že si v dnešní době nikdo nemůže příliš vybírat.

Jsou výdělky z brigády velké?


Je otázka, jestli se z nich dá vyžít. Podle mě je to potřeba brát jenom jako peníze navíc.

Jaké práce jste vykonával?


Prošel jsem různými brigádami. Přes vyskladňování či inventury až po tazatelskou činnost. Také jsem si například vyzkoušel práci průvodce na zámku.

Barbora Zemanová