Školy tedy dělají vše proto, aby přilákaly zájemce a naplnily své obory. Všem se to však jistě nepovede, což se podepíše především na jejich finanční situaci. Aby získaly další žáky, vypisují druhá, třetí a další kola přijímacích řízení.

„Chceme dát šanci všem zájemcům, kteří se nedostali na vybranou školu a nebo změnili rozhodnutí. Přijímací kola budeme pořádat do konce srpna," prozradil ředitel Vyšší odborné a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou Hynek Martinek.

Druhé a posléze i třetí kolo chystají i na Střední škole elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce.

Podle jejího ředitele Milana Maršíka zájemců ubývá i z toho důvodu, že se jim nechce do školy dojíždět z větších vzdáleností.

„V poslední době to pociťujeme. Problém je však především v tom, že mladí nemají o technické obory zájem," říká.

Deváťáci, kteří se rozhodují, na jakou profesní dráhu se vydat, by si podle něj měli uvědomit především to, jaká je situace na trhu práce a o jaké profese je zájem.

Snaží se je nalákat

„Každý chce na vysokou školu, na humanitní obory. Snažíme se to změnit a zájemce nalákat například spoluprací s firmami," popisuje. Podle něj však proces, který zvýší zájem o technické obory, potrvá  ještě dlouho.  Stejný problém řeší i na kostelecké zemědělce a odborném učilišti. I tam budou vypisovat druhá kola. „Na obor ekologie máme volných dvacet míst, na učební obor elekromechanik deset," prozrazuje ředitelka školy Yvona Bůžková.

Přihlášky se podávaly do pondělí a přišly čtyři, doručit je a zúčastnit se přijímaček však lze stále.

Největší nával je na gymnázia a posléze na obchodní akademie. Oba dva gymply na Rychnovsku mají po prvním přijímacím řízení plno.

„Nepřijali jsme každého druhého. Další kolo logicky vypisovat nebudeme," říká ředitel dobrušského gymnázia Jiří Macek.

Gymnázium Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou má už také obsazeno .
„Na nižší stupeň jsme přijímali 30 žáků, na vyšší 58 studentů. Celkově se na vyšší stupeň přihlásilo kolem devadesáti zájemců," prozrazuje ředitel gymnázia Petr Kačírek.

Poměrně vysoký počet přijatých má i Obchodní akademie v Kostelci nad Orlicí. Druhé kolo tu však i přesto vypisovat budou. Na oboru Obchodní akademie je volných šest míst, na Ekonomickém lyceu pět.

Zaplněn je obor Informační technologie. Na školu byli přijati všichni, kteří složili přijímací zkoušku, popřípadě následně po uvolnění míst, podali odvolání.

„Deváťáků je stále méně, pokles bude až do roku 2015. V současnosti je dva a půl krát více volných míst, než vycházejících žáků ," podotýká ředitel „obchodky" Václav Pavelka.

Úroveň přijatých studentů je podle jeho názoru stále dobrá. „Přicházejí k nám žáci, kteří měli na základních školách lepší známkový průměr," konstatuje.

Počty přihlášených versus počty přijatých

Většina středních škol  a učilišť v okrese bude vypisovat druhé kolo přijímacích zkoušek. Volná místa jsou kromě gymnázií všude.

Obchodní akademie v Kostelci nad Orlicí má na dvou oborech dohromady 11 volných míst.

Střední odborná škola zemědělská a ekologická a Střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky v Kostelci  má na obor Ekologie volných dvacet a na obor Elektromechanik deset míst, přihlášky do druhého kola měly být podány do pondělí, ale škola je ochotná je ještě přijmout.

Průmyslová škola elektrotechniky a informačních technologií 
v Dobrušce má zatím volných devět míst, ředitel Milan Maršík odhaduje, že jich ještě pár přibude.

Na Střední průmyslové škole v Rychnově je několik volná míst v každém oboru. Škola bude vypisovat kromě druhého kola ještě několik dalších.

Barbora Zemanová