„Navíc jezdíme na tábory, kam se může přihlásit kdokoli. Nemusí ani patřit do Junáku. O naší činnosti se tak dozvídají další a další rodiče," prozrazuje fígl, kterým získávají nováčky.

Dospělých je málo

S jedním problémem se však setkávají – přibývá sice dětí, ale ubývá dospělých.
„Nejvíc členů tvoří prvňáci a druháci. Kolem páté třídy hodně dětí odchází – jsou buď ,přeskautované' nebo v tom hraje roli puberta. V oddílu do plnoletosti rozhodně všechny nevydrží," podotýká Lenka Frejvaldová.

Podle bývalého dlouholetého vedoucího oddílu v Rychnově nad Kněžnou Jiřího Rošince je jasné, proč je o skaut takový zájem.

„Rodiče si uvědomují, že se v něm jejich potomci nejen pobaví, ale naučí se také být slušnými lidmi," říká.

Místní oddíl má kolem 140 členů, z toho přes sto tvoří děti. „Nábor neděláme. Už teď je malých skautů na počet dospělých příliš," vysvětluje.

S nedostatkem starších se však na rozdíl od vambereckých Junáků v Rychnově nepotýkají.
„Patří k nám mnoho čerstvě plnoletých a vysokoškoláků –  lidí, kteří kdysi začínali v oddílu jako malý kluci a holčičky," prozrazuje Jiří Rošinec.

Cena není vysoká

I do Junáku v Dobrušce se podle jeho vedoucího Petra Poláčka hrnou děti samy. „Je to jako v kostele, když je v něm dobrý farář, lidé si to řeknou a chodí tam rádi," přemítá, proč je oddíl vyhledávaný.

Ve všech skautských základnách se snaží malým členům zajistit zajímavý a poučný program takřka na každý den.

Pořádají také skautské tábory, které jsou velmi oblíbené. „Patnáctidenní tábor s naším oddílem vyjde na dva a půl tisíce korun," prozrazuje Jiří Rošinec.

Navíc cena tohoto „kroužku" není v porovnání s jinými volnočasovými zálibami vysoká. Roční příspěvek je pár stovek.

Například ve Vamberku roční členství vyjde na 350 korun. „V ceně jsou i čtyři časopisy a pojištění. Občas také dětem přispějeme třeba na výlety nebo jim koupíme sladkosti za odměnu," říká Lenka Frejvaldová.

Oddílům také finančně pomáhají města. „Přispívají nám na elektřinu," prozrazuje Jiří Rošinec. Podle něj se dítě, které chodí do skautu, pozná na první pohled. Dodržuje totiž skautské zákony.
„Ředitel jedné základní školy mi říkal, že hned vidí, kteří žáci oddíl navštěvují. Jsou prý slušní a milí," vypráví.