Tragické scénáře si zatím nikdo z nich nepřipouští. „Určitě letos začneme se ztrátou. Její výši je ale nyní těžké odhadovat. Pokud bychom nemohli zahájit sezonu do konce června, může se vyšplhat přes částku 100 000 korun," uvedl Marian Šípoš, provozovatel městského koupaliště v Kostelci nad Orlicí.

Napuštěn je z půlky

Tamní bazén je zatím napuštěn pouze do poloviny. „Větší část vody bereme z řeky a Orlice je stále ještě hodně zakalená. Voda má pouhých třináct stupňů, ale jakmile nastanou teplejší noci, půjde teplota rychle nahoru," uzavřel Marian Šípoš s tím, že ceny vstupného zůstávají již pět let na stejné úrovni.
Na jiných místech již mají bazény napuštěné a čekají tak výhradně na počasí, které lidi přitáhne k vodě.

„Venkovní bazén je napuštěný už od 12. května. Zatím ale máme v provozu i ten krytý. Návštěvnost bývá největší, pokud je opravdu hodně škaredé počasí. Když je venku tak, že se dají provozovat jiné aktivity, mnoho lidí do bazénu nechodí," uvedl Miroslav Sixta, vedoucí dobrušského koupaliště, s tím, že krom opravy brouzdaliště k žádným změnám nedošlo.

Prvních návštěvníků se nemohou dočkat ani v Opočně. „Nechtěl bych malovat žádné katastrofické scénáře. Začátek je špatný, ale letní prázdniny to mohou úplně změnit," nechtěl se pouštět do spekulací Marek Zelenka, ředitel Technických služeb města Opočna, které tamní koupaliště provozují ve vlastní režii. Dobře zde vědí, že jde o službu občanům a podporu turistiky, takže ani tady s cenami nehýbali. Alespoň nějakou radost tak mohou zatím mít z přilehlého kempu.

Přivítají prázdniny

„Chatky se nám začínají vytěžovat. Navíc má dorazit větší skupina, která zůstane asi tři týdny," uzavřel Marek Zelenka a dodal, že na 27. června plánují na koupališti vítání prázdnin pro děti.

Ve vyhlášeném kempu na druhém konci okresu prý ještě sezona pořádně nezačala. „Takhle špatný začátek sezony nepamatuji za celých patnáct let. Červen bývá proměnlivý, ale když nám uteče květen, nestojí sezona za moc," zhodnotila Iveta Janebová z country kempu Vochtánka u Potštejna.
Ke zlepšení by mohlo přispět to, pokud se vydaří dnešní oslava dne dětí.