VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou státní maturity objektivnější zkouškou než dřív?

FRANTIŠEK KINSKÝmajitel Nového zámku v Kostelci nad OrlicíVyjádřit se k fenoménu statní maturity v krátké odpovědi vyhrazené porotci snad ani nejde. A vůbec. Co je to objektivnější zkouška dospělosti? Byly snad dřívější zkoušky neobjektivní? Ne, nebyly, jen si je každá škola přizpůsobila úrovni systému vzdělání, který se domnívala poskytovat nebo opravdu poskytovala. Minulý rok jsme se státními maturitami začali, a vypsány byly ve dvou úrovních. Těžší a lehčí. A byl problém. Letos máme jednu, jejíž úroveň je taková, že ani její úspěšné absolvování nezapočítají vysoké školy jako bonus při přijímacích zkouškách. Nechci se rozepisovat o tom, jaké to bylo, když jsem maturoval sám. Na rozumy tu teď máme CERMAT. A ten už studentům a pedagogům chystá od roku 2015 další změny. A co to bude stát? Raději ani nevědět! A že se opisuje a trochu podvádí? To se určitě dělalo vždycky. Školy, aby byly dobře hodnoceny, chtějí mít co nejvíc úspěšných absolventů. Pak je podvádění tak trochu odrazem morálky ve společnosti. „Přece to dělaj ty nahoře, tak proč ne já?" A jsem přesvědčen, že když jsem maturoval já, dělo se to taky, jen to tehdy nebyla ihned další super senzace pro noviny.Verdikt: NE

18.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

JIŘÍ VÁCLAVÍK
vyšetřovatel rychnovských hasičů
O objektivnosti státní maturity nejsem úplně přesvědčen. Dle mého názoru nelze například dost dobře  srovnávat znalosti studentů gymnázií a odborných škol nebo učilišť. Velké výhrady mám i k jakési degradaci maturantů a přemíře novodobých vysokoškoláků. Vysoká škola byla dříve výsadou několika málo šikovných a schopných jedinců, a tak to mělo i zůstat. Kolem sebe vidím, že nám začínají chybět odborníci na kvalitní černé řemeslo. K podezření na opisování nebo podvádění na dvanácti školách se nedokáži vyjádřit, protože k této problematice nemám dostatek podkladů a informací.
Verdikt: SPÍŠE NE

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec nad Orlicí
Dnešní otázky v sobě nesou určitý paradox. Jsou-li současné maturity objektivnější než dřív, jak je potom možné, že ve dvanácti školách došlo k tomu, že studenti opisovali a podváděli, a že jim to bylo umožněno ať už nedbalostí zadávajícího učitele nebo v důsledku úmyslu pomoci žákům a potažmo škole k lepším výsledkům? A byl-li to úmysl, co bylo jeho příčinou? Vlastní iniciativa, nebo tichá dohoda ve škole vedená snahou zaujmout lepší pozici v tolik médii oblíbených žebříčcích škol a vylepšit tak svůj obraz v očích potenciálních uchazečů o studium? Objektivitu mají mimo jiné zaručit externí hodnotitelé didaktických testů a písemných prací z cizích jazyků, ale jak je vidět, systém maturit nedává záruku, že objektivní hodnotitelé budou hodnotit objektivně získaná data. Možná stará maturita nebyla objektivnější. Písemnou práci z češtiny opravoval češtinář, který se vás čtyři roky snažil naučit, jak se taková slohová práce píše a u ústní maturitní zkoušky vás zkoušel kantor, který vám čtyři roky říkal odpovědi na otázky, které vám potom kladl. Jak mohl být objektivní? Mohl a je stále, protože hodnocení není nic jiného než subjektivní názor na objektivní skutečnost, kterou zároveň posuzují další členové komise, a shody bylo a je nutné dosáhnout.
Verdikt: SPÍŠE NE

Porotci se spíše kloní k názoru, že státní maturita příliš k objektivitě nepřispěla.

Autor: Silvie Špryňarová

18.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

SkiResort Černá hora - Pec postavil v lyžařském areálu v Černém Dole novou lanovku. V minulých dnech na ní instaloval sedačky, teď projde zátěžovými zkouškami.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Královéhradecko, Broumov - Výstavba nového autobusového terminálu za více než 23,6 miliónu korun se v polovině října konečně rozběhla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení