Hosté festivalu
Na zahájení festivalu se přijeli podívat Markéta Tengbom s rodinou – dcera Václava Čtvrtka( žijící ve Švédsku)
– Jiří Lábus patron Pohádkového města, který vystoupil při zahájením v 16.30
– Miloš Zvěřina – vedoucí dramaturg ČT:D
– Pavla Köpplová – šéfredaktorka časopisu Mateřídouška
– Pavel Kudrna, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové
– Zdeněk Svěrák ( čestný občan Pohádkového města, převzal v roce 2014) a divadlo J. Cimrmana

Patron hlavního pohádkového města Jiří Lábus dorazil včas, a tak se úderem šestnácté hodiny vypravil tradiční průvod s draky, čarodějnicemi, pekelníky, princeznami, námořníky, Mankou a Rumcajsem, Bobem a Bobkem a dalšími pohádkovými bytostmi do víru pohádkodění. Přehlídka masek byla opravdu skvostná a bohatá.

„Už se moc těšíme, festival prožíváme každý rok, chodíme pravidelně. Určitě by měl pokračovat a měl by trvat celý týden, tak jak tomu bylo původně," říká nám před vypuknutím samotné akce Jana Matoušková z Jičína. Její syn Kubík se těší na pohádky, dílničky i kolotoče.

Manka s Rumcajsem bloumali po rynku. Rumcajs se prý zaskočil na festival jen mrknout, líbilo se mu vyzdobené nádvoří u muzea i samotné náměstí. „Vypadá, že to bude lepší než vloni," míní slavný loupežník. Mance se líbily pohádkové kulisy. „V Jičíně je to kouzelné," chválí.

Pestrobarevný had se protáhl Valdickou bránou a zamířil na Valdštejnovo náměstí. Tady se odehrál jeden z nejdůležitějších momentů – děti si převzaly vládu nad městem, ve kterém se nesmí až do neděl klít, plivat, kouřit, nadávat… Klíč jim předal, dnes již emeritní starosta Jičína Jan Malý: „Tak, jak je již zdejší tradicí, tak i já naváži na své starostovské předchůdce a pro dny festivalu předávám vládu nad městem milé purkmistryni a dětem. Budou tu po dobu pěti dnů vládnout. Všem přeji, aby se vládnutí podařilo, lid jičínský poslouchal, aby všichni dodržovali pohádkové zákony a aby vám všem přálo počasí. Dále všem přeji, aby slyšeli a viděli ty nejkouzelnější pohádky." 

Po uvítacích slovech předal občan Jan Malý klíč k městské bráně dětem a pohádkovým postavám. „Jako purkmistr pohádkového Jičína přebírám od vás klíč a slibuji, že po celých pět dní budu spolu s pohádkovou městskou radou dbát na to, aby se místní i hosté na sebe usmívali, aby kuřáci zůstali za branami, aby ze slovníku zmizela ošklivá slova a lidé si přestali dělat špatnosti. V neděli vám vrátím klíč s přáním, aby to dobré zůstalo v našem městě až do další pohádkové slavnosti v příštím roce," řekla nová „šéfová" města Jičína, tedy vlastně města pohádek.

S přáním všeho nejlepšího do dalších dní se přidal i Rumburak, Marge Simpsonová, hlasatel z MASHe a patron celého festivalu v jedné osobě Jiří Lábus, který při korzování městem kvitoval celkovou dramaturgii následujících dní.