Ne všude je stížností na rámus tolik jako v Novém Městě nad Metují, kde zákaz sekání trávy a hlučných prací o svátečních dnech platí od předminulého týdne, snad všechna města na Rychnovsku však trápí jedna věc – a to požívání alkoholu na veřejných místech. Většina z nich proto už před lety vydala opatření, které má pití na ulicích a náměstích vymýtit. Bohužel nikde nefunguje stoprocentně.

„Opíjející se skupinky vadily obyvatelům města i jeho vedení. Před dvěma lety proto byla schválena vyhláška, která konzumaci alkoholu na určených místech zakazuje," prozrazuje starosta Opočna Štěpán Jelínek. Lidé se podle něj báli chodit kolem podroušených spoluobčanů a pohled na ně jim vadil. Ačkoli krok město konzultovalo s policií, velké zlepšení situace starosta nepozoruje.

Je to prý z několika důvodů. „Policie nemá dost času řešit tyto problémy a je v podstatě bezzubá. Občané málokdy sami zavolají příslušníky a radši odvrátí zrak. Vymahatelnost vyhlášky proto není velká," říká starosta. Za dva roky, které zákaz v Opočně platí, nebyl v souvislosti s požíváním alkoholu na veřejnosti řešen ani jeden přestupek.

„Když se chce, jde všechno. Policisté by mohli být v určitých věcech důslednější," podotýká Štěpán Jelínek. Netvrdí však, že by svou práci zanedbávali, sám byl svědkem zásahu, po kterém byl opilec odvezen na záchytku. Situace se tedy zdá být poměrně složitá. Město se k ní proto postavilo neotřelým způsobem.

„Najali jsme si bezpečnostní agenturu a už po čtrnácti dnech jsou vidět výsledky. Vyhodnotit tento krok však budeme moci až za delší čas," dodává starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Zasahují každý den

Fakt, že situaci zákazem nevyřešili zcela, uznávají i další města. Starosta Týniště nad Orlicí Jaroslav Matička však určité zlepšení pozoruje.

„Žádná vyhláška nedokáže lidem zabránit v pití. Problém se ale přesunul z veřejných lokalit, kde obtěžoval občany, jinam, a to je pro nás důležité," vysvětluje.

Policisté řeší porušování tohoto zákazu často. Strážník Michal Klimeš z Městské policie v Kostelci nad Orlicí prozradil, že největší problém je s lidmi z místního pobytového střediska a sociálně slabšími.

„Tyto přestupky řešíme skoro každý den. Podnapilé osoby se většinou vyskytují u večerek a v parcích," říká. Podle něj policisté nemohou postihnout všechno, pokud však při obchůzce narazí na opíjející se skupinku, problém řeší. Pomoci mohou i obyvatelé města – tím, že strážníky přivolají.

Práci policii ztěžuje i přelívání alkoholu do lahví od limonád. „Jestliže si někdo přelije vodku do PET lahve a nenarušuje veřejný pořádek, nemůžeme udělat nic," krčí rameny Michal Klimeš.

Pokud je však na dotyčném patrná opilost, nebo se chová nepřístojně, strážníci zasáhnout samozřejmě mohou.

Ve svátek chtějí klid

Některým obyvatelům měst v okrese se však kromě podnapilých partiček nelíbí i narušování nedělního a svátečního klidu. Tento problém intenzivně řešili v Opočně. „Nakonec jsme vyhlášku nevydali. Ve zpravodaji však vyšlo několik článku, v nichž na lidi apelujeme, aby byli rozumní a respektovali sousedy a hlučné práce přesunuli na jiné dny," prozrazuje starosta.

V dalších větších městech na Rychnovsku o zavedení této vyhlášky zatím neuvažují. Stížnosti se prý objevují minimálně. „Nejsme přáteli takovýchto zákazů. Lidé si stěžují zřídkakdy," říká starosta Týniště Jaroslav Matička.

Měli jste někdy potíže s popíjejícími skupinkami v centrech měst?

Věra Svobodová, Rychnov nad Kněžnou
„Jezdíme do Rychnova za maminkou poměrně často a nějak jsem tento problém nezaznamenala. Jen občas sedí mladí v parku kousek od gymnázia, ale nijak extra nehlučí. To spíš jsou horší návštěvníci barů, když se vracejí nad ránem domů."

Vladimír Suchánek, Kostelec nad Orlicí
„Vím, že u nás ve městě se to řeší často. Policie se snaží, ale kdo chce, vždycky si najde způsob, jak vyhlášku obejít. Slyšel jsem, že si to mlaďáci přelívají do jiných lahví od nealka anebo rovnou nakombinují s džusem a podobně. Ale já osobně jsem s nikým konflikt nebo problém neměl."

Marie Kašparová, Opočno
„Je to někdy hrůza. Nejde ani tak o situace, kdy by opilci posedávali po městě a popíjeli, ale spíš o to, jaké škody pak v tom stavu napáchají. Vždyť už nespočetněkrát jsme měli poničenou kašnu anebo lidé truhlíky na oknech. Myslím si, že policie by měla být aktivnější."

Barbora Zemanová