Pekelně ostré tříchodové menu si na své úterní zasedání připravili hradečtí zastupitelé. Jako předkrm posloužilo projednávání bodu rekonstrukce ZUŠ Střezina. A ač se jej někteří snažili z jídelníčku vyškrtnout, dospělo se nakonec k závěru, že tuto kauzu zřejmě rozsekne až soud. K hlavnímu chodu se pak podávala již pořádně vypouklá konzerva s etiketou Fotbalový stadion.

Ta v radniční spižírně leží od 80. let minulého století. A doba její expirace se stále prodlužuje. Loni v listopadu, těsně před začátkem hledání stavitele, nové vedení města tendr na stadion vypsaný v létě zrušilo s tím, že hrozí komplikace jak v průběhu výběrového řízení, tak i při stavbě. Na svém posledním zasedání pak zastupitelé opět posvětili záměr výstavby nové fotbalové arény a na doporučení posudků navýšili její rozpočet na 605 milionů. Vedení města však neřeklo, kdy se se stavbou začne. A fanouškům dochází trpělivost. Svoji nevoli se stále odkládaným startem výstavby dali najevo ještě před hlasováním, kdy představitele města zasypali několika invektivami. Vášně musela krotit přivolaná policejní hlídka.

Rozestavěné skladovací haly u Hradce Králové. Ilustrační fotografie.
CTP k souhlasu nepomohla ani omluva. Piráti váhají

Někteří, ze zhruba dvacítky fotbalových fanoušků, si ještě o pauze před samotným hlasováním šli nejasnosti vyříkat i s některými zastupiteli. Na místo byla pro jistotu povolána i dvoučlenná hlídka městských strážníků. Ti však nemuseli zasahovat a zastupitelé nakonec mohli v klidu odhlasovat, že nové výběrové řízení na firmu, která v Hradci Králové postaví fotbalový stadion, město vyhlásí do několika měsíců. Jeho stavba by pak podle zástupců města mohla začít začátkem příštího roku.

CTP nepomohly omluvy ani miliony

Vrcholem úterního gurmánského zážitku bylo podávání již notně uleželé kauzy černých staveb developerské společnosti CTP. Ta haly rozestavěla u silnice na Třebechovice od podzimu 2014 do března 2015. Její následné snahy získat dodatečné povolení zatím neměly úspěch.

Nic na tom nezměnilo ani úterní zastupitelstvo, kam zamířil i nový regionální ředitel developera – Zdeněk Apeltauer. Ten se přímo na jednání zastupitelů omluvil za kroky svých předchůdců a požádal zástupce města o dodatečné udělení souhlasu s další výstavbou hal. Zatím však neuspěl.

Tak by měl vypadat nový svatostánek hradeckých fotbalistů.
Na budoucnost fotbalového stadionu dohlíželi policisté

Dvanáct zastupitelů nepřesvědčila ani vějička v podobě 15 milionů, které developer za souhlasné stanovisko Hradci přislíbil. Již před hlasováním bylo jasné, že koalice nedá dokupy všechny své hlasy, které by k souhlasu stačily. Trojice zástupců zelených již před hlasováním deklarovala, že bude proti. Proti však byly i dva zástupci koaliční ANO (Jan Groh a Jan Marek). Tyto hlasy nevykompenzovali ani „přeběhlíci“ z HDK (Romana Lišková a Ladislav Škorpil), kteří oproti svým kolegům z HDK hlasovali pro ukončení sporu.

Jazýčkem na vahách tak zůstává jeden zástupce KSČM, jež byl také pro ukončení, a Piráti, kteří se hlasování zdrželi, ale přislíbili, že se při příštím hlasování určitě volby zúčastní. Kauza CTP tak i nadále zůstává otevřena. „Budeme jednat dál. Máme tady postavenou halu a o jejím osudu budeme muset ještě přemýšlet. Nezdrželi jsme se snad z důvodu, že bychom nesouhlasili, ale jedno i druhé řešení je pro nás špatné,“ nechal se krátce po jednání slyšet zástupce Pirátů Pavel Vrbický.

Regionální ředitel CTP Zdeněk Apeltauer odjížděl po hlasování skleslý, ale dál doufá, že se obě strany nevrátí k zákopové válce a vyhrožování soudy. „Rozhodnutí mě velmi mrzí. Nicméně jej respektuji a budeme dál jednat. Našim záměrem není, aby haly takto stály ještě měsíce a roky,“ řekl zástupce CTP a osvětlil, proč s městem dál jedná o smíru: „Chceme najít nějakou cestu společné dohody. Rozhodně nepreferuji soudní cestu a chceme jít cestou smíru. I proto jsme stáhly žaloby. To jsem považoval za správný krok.“

Vyhlášená hradecká "zuška" čeká na rekonstrukci, která si vyžádá přes 160 milionů korun. Hradecká radnice řeší spor s firmou, která měla práce provést.
Kvůli Střezině čeká město soudní spor, dohoda padla