Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedna ruka jim peníze dá, druhá zase vezme

Náchodsko - Vyšších finančních příjmů z rozpočtového určení daní se letos dočkají města na Náchodsku. Peněz budou mít sice díky této vládní úpravě více, avšak další kroky státu, jako zvýšení sazby daně z přidané hodnoty, nebo ponížení dotací na školství, ale i rostoucí ceny energií, jim část peněz zase rovnou uberou.

7.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Kucej

Změnu rozpočtového určení daní vítá třeba starosta Nového Města nad Metují Petr Hable. Je to podle něj cesta správným směrem. „Napravuje nerovnost v daňových výnosech mezi městy a obcemi různé velikosti. Pozitivní je rovněž zvýšení možnosti rozhodovat o finančních zdrojích města na úrovni samosprávy a nebýt odkázaný na dotační tituly, které jsou někdy spojeny se zbytečnou administrativou," vysvětluje Petr Hable.

Podle něj navíc navýšení daňových příjmů městu pomůže odstranit propad příjmů rozpočtu způsobený takzvanou finanční krizí. „Odhad daňových příjmů města tak bude přibližně na úrovni roku 2008," dodává Hable.

Nové rozpočtové určení daní sice přinese městu vyšší daňové příjmy, ale zároveň se také očekávají výpadky jiných příjmů, které město v minulosti mělo. Jde třeba o dotace na školství, náhrady od okolních obcí za dojíždějící žáky, pravděpodobné se navíc zruší některé další dotace, z nichž město mohlo získat nějaké finance. „Vzhledem k tomu očekáváme navýšení příjmů o zhruba deset milionů korun," říká starosta Hable.

Změnu rozpočtového určení daní vítají i v Jaroměři. „Jsme ale s ohledem na vývoj ekonomiky velmi opatrní a celkově počítáme s navýšením daňových příjmů pouze o sedm milionů korun," upozorňuje starosta města Jiří Klepsa

Pokud město nakonec získá víc, než předpokládá, potom si prý zastupitelstvo zcela jistě poradí. „Použije finance na kvantum dalších potřeb celého města," dodává Jiří Klepsa.

Město Broumov se změnou rozpočtového určení daní předpokládá letos navýšení příjmů ze sdílených daní o necelých 12 milionů. Také Broumov však na druhé straně pocítí stejně jako jiná města ponížení dotace ze státního rozpočtu o příspěvek na školství, který v jeho případě činil asi jeden a půl milionu korun. Novelou „školského zákona" je zrušen i nárok na vyúčtování režijních nákladů škol za žáky dojíždějící z okolních obcí, což v případě Broumova znamená výpadek dalšího zhruba milionu tři sta tisíc korun.

„Celkový výnos tak lze odhadnout na devět milionů korun. Změnu rozpočtového určení však vítáme a předpokládané navýšení sdílených daní bude využito především na financování investičních akcí a oprav ve městě," dodává broumovský místostarosta Kamil Slezák.

Také město Náchod zapojí prostředky do běžného rozpočtu a bude ze zvýšeného rozpočtového určení daní pokrývat očekávané vyšší náklady na vodu, topení, elektrické energie, které mají letos růst.

„Celkem očekáváme dopad zhruba dvou milionů korun do rozpočtu města. Dále z tohoto budeme krýt zvýšené náklady na přenesený výkon státní správy, jejíž náklady také vzrůstají. Klesají příjmy, které realizují odbory státní správy z důvodu úprav zákonů. Na rozvoj města zbude zhruba polovina," vysvětluje mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

V každém případě ale změna bude pro rozpočet města pozitivní. „Takže ji vítáme," dodává Adlof.

Autor: Pavel Bednář

7.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení