Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jděte domů, okupanti! Heslo, co znělo ve třech jazycích

Rychnovsko – Šok, znechucení, zklamání a odpor. Pocity, které se jako první derou na povrch těm, kteří 21. srpen roku 1968 zažili na vlastní kůži. Dnes už je to 45 let ode dne, který nenechal ani obyvatele Rychnovska chladnými. Vojska Varšavské smlouvy překročila hranice tehdejšího Československa a obsadila republiku.

21.8.2013
SDÍLEJ:

Před pětačtyřiceti lety projela kolona tanků vojsk Varšavské smlouvy také Rychnovskem. Mosty, cesty i zábradlí zdobila zlostná hesla.Foto: Josef Krám

„Když se polské jednotky rozmístily v okolí Rychnova, jel jsem za nimi s představiteli města jako tlumočník. Samozřejmě jsme tehdy nepochodili, protože oni měli své rozkazy. Během cesty jsem je tajně fotografoval. V srpnových dnech jsem pak také s ředitelem průmyslovky odjel do Prahy, kde se mi podařilo udělat další unikátní fotografie okupačních vojsk," vypráví historik Josef Krám.

Pro něj osobně to byly dny plné zklamání. „Bylo to pro nás hrozně nepříjemné překvapení. Pražské jaro bylo doslova setnuto. Pro mne bylo zklamání o to větší, protože k některým národům, které se účastnily okupace, jsem měl specifický vztah. K Polsku a polštině byl vždy jednoznačně kladný. Byl jsem také považován za přítele Rusů. Můj otec byl na sklonku války popraven společně s ruskými zajatci, takže ve mně přetrvávalo povědomí společně prolité krve," vzpomíná.

Tehdy to byla zrada, kterou nesl velmi těžce snad každý Čech. Nápisy na domech, mostech či transparenty vyvěšené na zábradlích a směrových cedulích mluvily jasně: „Okupanti, jděte domů!"
Na srpen 68 rozhodně nezapomene ani Jan Tydlitát, organizátor Poláčkova léta. „V té době jsem pobýval v Žamberku. Jezdily tu tanky. Byl to pro mě velký šok. Snažil jsem se spolu se svými známými iniciativně zapojit proti okupaci. Chodili jsme proto zvonit na žamberecké zvony. Vyvěšovali jsme i státní vlajku s černou stuhou. Byl to symbol odporu a také výraz zoufalství," říká.

Kromě zoufalství a odporu tehdy panovaly i velké obavy. Nikdo netušil, co se bude dít dál. Dnes však už mladší ročníky, které znají osmašedesátý rok jen z vyprávění, neprožívají stejné pocity. „Je to pro ně minulost. Něco jako konflikty za doby Rakouska-Uherska. Myslím, že by se těmto událostem měla věnovat větší pozornost. A to i ve školách. Mělo by se o nich učit pravdivě," poznamenal.

Ještě v dobách minulého režimu on sám byl učitelem na gymnáziu. Když vyprávěl studentům o invazi, chtěl jim předat něco ze svých vlastních zkušeností. „Minulý režim se snažil diktovat, co se mají mladí dozvědět. Musel jsem proto být velmi opatrný. V mezích svých možností však děti vše pochopily. Chytrý člověk umí číst mezi řádky," dodává.

Stejně se zachoval i Josef Krám. I on tehdy předával znalosti mladší generaci. „Události byly tehdy hodně živé a já jsem o nich vždy mluvil podle pravdy. Studenti to přijímali dobře a mohu říct, že mne za to tehdy nikdo neudal."

„Ve čtyři hodiny ráno nás vzbudil hrozný hluk. Ihned jsme vyběhli ven, abychom zjistili, co se děje, a viděli jsme tanky, které projížděly celé dopoledne. Hloučkovalo se to, povídalo, ale bylo to poklidné."
Jana Říčařová, zveřejněno 20. 8. 2008 v Rychnovském deníku

„Pamatuji si na nápisy psané vápnem. Ale jinak se mne to nedotklo, ale maminka s babičkou se tehdy hodně bály, že bude válka a hlad."
Lenka Citová, zveřejněno 20. 8. 2008 v Rychnovském deníku

„Když přijeli Rusové, já se měla druhý den vdávat. Nevěděli jsme, jestli nemáme svatbu zrušit, ale nakonec se uskutečnila."
Věra Nováková, zveřejněno 20. 8. 2008 v Rychnovském deníku

Autor: Silvie Špryňarová

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto

Kraj chce slučovat střední školy

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení