Původní budova totiž kapacitně nevyhovovala a z tohoto důvodu tam minulý rok nemohli umístit čtrnáct dětí. Investice přišla obec na šest milionů korun.
Školka má teď dvě pěkné místnosti, kde mají děti hernu a třídu, nové sociální zařízení.


Zápis se dělal na dvakrát. Nejdříve v květnu do stávající kapacity, pak na konci září, kdy došlo k doplňování stavu. Nové prostory školky totiž po novém pojmou padesát dětí. Od prvního října zde  tedy mohli rodiče, kteří dosud čekali, umístit své ratolesti.


„Zatím nejsme stoprocentně naplněni, ale chodí sem dohromady už 38 dětí" říká Marie Lorencová, ředitelka základní školy. „Při stěhováni nám pomáhali jednak rodiče, ale především členové dobrovolného hasičského sboru."


Podle slov Františka Dušánka, starosty Javornice, pokud se obci nepodaří najít solidní využití staré budovy školky, přistoupí se k jejímu prodeji.
K spojení mateřské a základní školy došlo i v obci Olešnice v Orlických horách. Před dvěma lety se základní škole snížil počet žáků, proto vedení přistoupilo k zredukování výuky jenom na první stupeň.


Prostory ve větší z dvou budov tak zůstaly nevyužité. Proto se obec rozhodla je upravit pro potřeby zdejší mateřské školy, která je již nastěhována. Později se sem přesunou i školáci.


„Teď nám ještě zbývá dokončit rekonstrukci školní jídelny," vysvětluje Eva Skalická, starostka Olešnice. „Tato změna povede k tomu, že celý provoz základní a mateřské školy bude umístěn v jedné budově, což bychom měli stihnout do Vánoc."