VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak pečovat o llidi trpící demencí: Nepřesvědčujte, nehádejte se!

Nová Paka – Nepřesvědčujte, nerozmlouvejte a nehádejte se.. a další zásady komunikace s člověkem trpícím demencí .

18.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Ačkoliv člověk trpící demencí postupně ztrácí schopnost s druhými lidmi mluvit normálně a s narůstající dezorientací má tendenci uzavírat se do svého světa, nikdy nenastane situace, kdy by přestal komunikovat úplně. Co tedy poradit vám, kteří o takového člověka pečujete?

Vzhledem k pocitům ohrožení a úzkosti, které lidé s demencí zažívají, je určitě důležité při každém kontaktu s nimi navodit pocit bezpečí a jistoty. Nejenom tím, že jim umožníte být v místě, v poloze, případně při vykonávání činností, které jsou jim příjemné, ale také vaším vlastním naladěním. Pokud jste tedy rozčílení, tak v tomto stavu se určitě s vaším blízkým nebavte, protože vaše agrese u něj vyvolá zase jenom agresi. Základem porozumění je vždy umět dobře naslouchat a pro lidi s demencí to platí obzvláště. Naslouchejte jim, abyste zjistili, jaké výrazy používají, jakým slovům rozumí, na co a jak reagují.

Naslouchejte také všem jejich pohybům, pohledům, zvukům, všemu, čím vám říkají, jak se cítí, co potřebují. Když něco říkáte, doprovázejte to gesty, náznaky činností. Pokud vám váš blízký nerozuměl, zkuste to samé říci jednodušeji, nebo jinak, ale určitě na něj nekřičte znovu tu stejnou větu. Chvalte, nekritizujte, mějte na paměti, že vaším cílem je většinou přimět vašeho blízkého, aby něco (ne)dělal. Neptejte se takovým způsobem, který nutí vašeho blízkého příliš přemýšlet či činit nějaké rozhodnutí. Často chce váš blízký udělat něco nevhodného, či dokonce nemožného. Nerozmlouvejte mu to, je to jeho realita, klidně s ním na dané téma chvíli hovořte, jako by se jednalo o něco naprosto pochopitelného.

Potom se jeho pozornost pokuste nasměřovat k věcem, které podniknout lze. Také o své pravdě se ho nesnažte přesvědčit – o tom, že někteří lidé již zemřeli, o tom, že dneska už nikdo nepřijde. Přesvědčováním, nátlakem, vašeho blízkého jenom více zmatete a způsobíte mu smutek. A nezapomeňte, že komunikovat lze také jinými způsoby, třeba pomocí hudby, anebo dotyku, který často dokáže zprostředkovat mnohem více pocitů, než mnoho slov. Ale i zde platí, dělejte jenom to, o čem víte, že je vašemu blízkému příjemné.

Dovětek
Milí čtenáři. Tímto článkem končíme naši dva a půl roku trvající rubriku, ve které jsme se vám snažili zprostředkovat rady a tipy, které by vám mohly pomoci při péči o blízké. Velice nás tato možnost těšila, a proto děkujeme i Jičínskému deníku za prostor, který rubrice věnoval. Všichni, kteří se o někoho staráte, máte náš veliký respekt a obdiv.

I bez naší rubriky vám jsme kdykoliv připraveni poradit a pomoci. Nebojte se nás kontaktovat. Kontaktní údaje, články zveřejněné v této rubrice a další užitečné informace naleznete na www.zbb.cz.    Olga Banýrová

Autor: Redakce

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení