David Ondráček (37 let) z Jičína nám sdělil: „Vánoce vnímám samozřejmě jako křesťanský svátek. Myslím si, že tak, jako k sobě lidé přistupují o Vánocích, by k sobě měli přistupovat celý rok. Vždycky se těším na to, že se sejde celá rodina a navzájem si v pohodové atmosféře povyprávíme.

Pod stromeček bych si přál zdraví a lásku pro všechny lidi. Co se týče těch hmotných dárků, tak můžu říct, že by se mi hodilo něco do domečku a asi napíšu Ježíškovi dopis, aby mi poslal chrániče na florbal."

Pro šestnáctiletou Jindřišku Novotnou z Dolního Lochova jsou Vánoce svátky rodinné pohody, klidu a odpuštění. „Když se rozhlédnu kolem sebe a vidím, jak všichni někam spěchají, horečně nakupují drahé vánoční dárky, je mi z toho smutno. Vánoce jsou přece o tom, aby se rodina sešla pohromadě a zavzpomínala na uplynulý rok. Přednější než dárky by nám měly být úsměvy našich blízkých. Kromě nějakého oblečení a kosmetiky bych tam i ráda našla nějakou pěknou knížku."

Pro Václava Valeše (15) z Jičína jsou Vánoce nejoblíbenější svátky v roce. „Jsou to svátky rodinné pohody. Vždy se také moc těším na štědrovečerní večeři. Nejvíc bych si přál PlayStation 4. Možná nějaké vybavení na rybaření, protože rád chytám ryby."
Tereza Turčínová (26) z Libunce má na Vánocích ráda vůni cukroví, svařeného vína a purpury, také rodinnou pohodu a pohádky. „Dárečky dostávám ráda a mám radost z každého dárku, který dostanu, ale hlavně bych si přála, aby příští rok byl lepší než tento."

Martin Petrgál ( 35) z Jičína
vnímá Vánoce jako táta skoro čtyřleté dcery. Je to pro něho nejkrásnější období v celém roce. „ Rád bych pod stromečkem našel stálé zdraví pro celou rodinu. Jinak ať tam je co nejvíce krabic pro dcerku a pro mě něco na sport."
  Martin Vávra