Tvoří ho amatérští herci z Rychnova, žáci místní „lidušky" a mladí zpěváci ze sboru Carmina. Věkový rozdíl, který pochopitelně mezi herci panuje, však v hraní nikomu nepřekáží, i když v určitých situacích vzbuzuje úsměv.

„Moc jsme se na zkouškách pobavili, když jsem musel v muzikálu Malované na skle tančit se svými mladými kolegy. Když padesátiletý člověk tančí s šestnáctiletým děvčetem, působí to poměrně vtipně," říká ochotník Tomáš Blažek.

Povoláním je pedagog a podle něj má jeho profese s herectvím hodně společného. „Učitel je napůl herec," směje se. Divadlu se začal věnovat už na základce, byl prý „třídní šašek" a tato záliba ho provází v podstatě celý život. Díky tomu, že hodně času stráví před tabulí i na jevišti, trému skoro nemá.

„Nemusí to být vždy dobře, ale už jsem si zvykl, že na mě směřuje zrak více lidí," svěřuje se.
Divadelníci ze spolku RAS na jevišti i zpívají. Předvedli to v muzikálu Malované na skle. S nápadem nacvičit právě tuto inscenaci přišel režisér spolku Petr Hofmann, který je absolventem herectví na Konzervatoři v Ostravě. „Mám k tomuto dílu vztah z minulých let a přál jsem si, abychom ho v Rychnově zahráli. Ochotnický spolek tu však chyběl," popisuje.

Proto se spolu se sbormistrem a uměleckým vedoucím Rychnovského dětského sboru Karlem Štréglem a choreografkou Martinou Kuličkovou rozhodli vyhlásit konkurz.

„Přihlásit se do něho mohl každý, kdo si chtěl vyzkoušet hrát v muzikálu. Přišlo mnoho lidí, což nás překvapilo," prozrazuje Petr Hofmann.

Sám má k divadlu velmi kladný vztah a na otázku, co pro něj znamená, odpovídá prý vždy stejně. „Je to pro mě splnění snu. Nemám dlouhodobá přání a nechci jachtu ani vilu u moře. Můj sen se mi splní vždy po roce – když dokážeme nacvičit dobrou inscenaci," svěřuje se s úsměvem.

Co chystají

Ochotníci z rychnovského spolku se chtějí odlišit, proto se nebojí vybírat složité inscenace. Nyní chystají hru na motivy Krále Ubu s dovětkem Aneb vono to pude. Premiéra bude v prvním únorovém týdnu příštího roku.

Malované na skle:
7. 6. ⋌Králíky, Na střelnici
28. 6. ⋌Rychnov n. K.,
⋌Poláčkovo léto,
⋌Černý mlýn v Habrové

Barbora Zemanová