Zaplatili vstupné 250 korun a kromě helikoptér a rychlých aut je čekala také agitace iniciativy Blok proti islamizaci.

Ta totiž využila příležitosti a na akci Helicopter show a Rally show, která se o víkendu konala na hradeckém letišti, roznášela své propagandistické letáky. Její zástupci byli oblečeni do bílých triček s přeškrtnutou mešitou.

Na akci tito lidé dorazili v rámci Rally show, jíž se účastnil i Ortel racing, který je, jak už název napovídá, spojen s osobou kontroverzního zpěváka Tomáše Ortela.

Organizátor Rally show Karel Pohner v tom – na rozdíl od některých návštěvníků, ale i pořadatelů Helicopter show – nevidí problém.

„Ortel je závodník, je to stříbrný slavík. Jsme rádi, že tu měl svůj stánek, přivedl sem další lidi. Je divné, pozvat sem slavíka?" vyjádřil se Karel Pohner a dále uvedl, že si Ortel svůj stánek zaplatil, tak si v něm v podstatě může dělat, co chce. Lidé z iniciativy Blok proti islamizaci však neagitovali pouze ve stánku Ortela, ale přímo mezi lidmi v areálu.

Helicopter a Rally show mají různé organizátory, kteří spolu však spolupracují. Návštěvník na první pohled toto rozdělení nepozná – obě akce jsou propojené, platí se jeden vstup, dá se mezi nimi volně procházet.

A to je problém. Akce islamofobů totiž podle některých lidí poškodila dobré jméno Helicopter show. „Důrazně se od toho distancujeme. Neměli jsme o tom ani tušení. Nikdy bychom nedovolili, aby se na naší akci prezentovaly extremistické názory. Musím zdůraznit, že agitace neprobíhala v naší, letové, části, ale na Rally show. Helicopter show byla vždy apolitická. To co se stalo, je špatné. Vyvodíme z toho důsledky," uvedl Daniel Tuček z pořadatelské společnosti DSA.

Ta zajišťuje i provoz vrtulníků královéhradecké záchranky, která se na akci prezentovala také.

Hlavním partnerem Helicopter show je město Hradec Králové, které ji zařadilo i do prestižního seznamu Calendarium Regina.

Primátor Hradce Zdeněk Fink vidí v chování iniciativy zneužití akce.

„Rally a Helicopter show veřejnost často vnímá jako jednu akci. Jestliže organizátoři jedné části umožnili na takovéto akci šířit extremistické či xenofobní myšlenky a názory, vnáší to špatné světlo i na hradeckou Helicopter show, která je zařazena do společnosti prestižních událostí města. Považuji to za její zneužití. Budu chtít okamžité vysvětlení od organizátorů, určitě to budeme řešit na úrovni nejvyšších orgánů města," uvedl Fink. A stejného názoru je i jeho náměstek Jindřich Vedlich (TOP 09).

„Helicopter show jsem vždy vnímal jako prezentaci vynikající práce složek Integrovaného záchranného systému. Na tuto akci v žádném případě nepatří politická prezentace či vyjádření s ideologickým podtextem. Rozdávání letáků tudíž považuji za velmi nerozumné," uvedl náměstek Vedlich.

Na tom, že agitace na akci, kterou podporuje město a na níž lidé platí vstupné, nepatří, se povětšinou shodují i samotní návštěvníci. „Tyto akce by měly lidi spojovat, nikoli v nich podněcovat nenávist a zlobu jakýmkoli činem, například politickou agitkou. Od toho jsou manifestace a veřejné meetingy. Veřejné akce tohoto typu by měly být nestranné, neutrální," uvedla jedna čtenářka.

Samozřejmě – existuje také skupina návštěvníků, kteří v chování iniciativy problém nespařují.

Prezentace islamofobních názorů mezi helikoptérami a vozy rally jim přijde v pořádku, či dokonce nutná. Jde totiž prý o budoucnost našich dětí a vnoučat.