Oredo však tentokrát nedělalo škrty od stolu a snažilo se s obcemi dohodnout přijatelné kompromisy. „Finální verze nového jízdního řádu je hotova od konce minulého týdne. Od některých návrhů jsme na základě výhrad obcí nakonec ustoupili. Většinou se ale seškrtání nevyužívaných spojů setkalo s pochopením," uvedl Václav Brůžek, jednatel společnosti Oredo.

Obce tak prakticky nikde nevyužily možnosti spolufinancování ohrožených autobusů. Jedinou výjimkou je prázdninové spojení z Deštného v Orlických horách na Šerlich. „S obcí jsme se domluvili na nahrazení zrušeného spoje radiobusem. Tak bude hradit pouze uskutečněné cesty. Jedinou změnou pro cestující bude to, že si musí autobus předem objednat. Jinak ale zaplatí podle běžného tarifu," vysvětlil fungování tohoto modelu Václav Brůžek.

Vyveze je na hřeben

Pokud se osvědčí, zvažuje horská obec jeho další rozšíření. „Zatím jsme se takto domluvili na letní a podzimní prázdniny. Jedná se o všední dny, kdy nejezdí cyklobusy, ale ze strany turistů je o dopravu na hřeben zájem. Pokud se nám to osvědčí, mohli bychom tuto službu rozšířit i na jarní prázdniny," řekla Alena Křížová, starostka Deštného v Orlických horách.
Při každodenním využití by měla obec zaplatit 11 000 korun za oba prázdninové měsíce.

Řadu spojů ale bylo Oredo ochotno zachovat bez finanční spoluúčasti samospráv. Spokojeni tak mohou být třeba cestující z Přepych nebo Bolehoště. Jeden pár ranních autobusů jezdících na trase mezi Týništěm a Opočnem, který byl navržen ke zrušení,  zůstane zachován. Důvodem bylo odmítavé stanovisko starostů obou nejvíce dotčených obcí.

I u jiného spoje bylo dosaženo přijatelného kompromisu. Autobus, který vyráží v 6.25 z Opočna do Týniště a před sedmou hodinou se vrací zpět , nebude o letních a jarních prázdninách jezdit po větší část týdne. V pondělí a středu ale zůstane zachován, aby se lidé mohli dostat k lékaři.

I málo lidí může mít velké problémy

„Museli jsme uplatnit připomínky našich občanů. Zrušení by se sice týkalo jen malého okruhu lidí, ale pro ně by to byl dost zásadní problém. Oficiálně jsme ještě žádné vyrozumění nedostali, ale na jednáních nám Oredo sdělilo, že naše připomínky zohlední," uvedl Josef Petera, starosta Přepych.

Jiným spojem, který se podařilo zachovat, je třeba ten v 18.58 z Kostelce nad Orlicí do Rychnova nad Kněžnou, odkud se po krátké pauze vrací zpět. „Určitě jsme rádi, že se tento autobus nebude rušit, ačkoliv pro nás není tak zásadní jako třeba dopolední spojení do Rychnova. Autobusy, o které jsme přišli, byly využívané jen minimálně," řekl Vítězslav Kapčuk, starosta Synkova-Slemena. Podle jeho názoru zahrnoval původní návrh Oreda až příliš zrušených spojů, ale konečný výsledek je prý přijatelný.

Někde se ale po předchozích zkušenostech o zachování spoje ani nepokoušeli. Dopravní dostupnost Osečnice a Lomů se tak o víkendech podstatně sníží. Z jízdního řádu zmizí dva páry autobusů z Rychnova. Navíc ubude i jeden prázdninový.

Připomínky nikdy nebrali v potaz

„Vzhledem k tomu, že se jedná o víkendové spoje, se nás jejich zrušení tak výrazně nedotkne. Navíc mám z dřívějška takovou zkušenost, že s žádostmi o změny v jízdním řádu jsme nikdy neuspěli. Organizátor dopravy se sice obcí zeptá na jejich názor, ale podle mého je již dávno rozhodnuto," podělil se o svou zkušenost starosta Osečnice Josef Neugebauer.

Nedostatečná informovanost pak přispívá k nervozitě hlavně mezi samotnými cestujícími, kteří tak ještě pár dnů před avizovanými změnami netuší, zda se svým obvyklým spojem dostanou do zaměstnání nebo za službami i v příštím týdnu.

„Denně jezdím do Rychnova autobusem, který vyjíždí o půl deváté z Opočna. Před pár dny mi řidič říkal, že bude nejspíš zrušen, ale žádné informace jsem nikde nenašla," neskrývá své obavy paní Marta z malé obce na Rychnovsku.

Které spoje se podařilo zachovat

Spoje jezdí v pracovní dny:

18.58 Kostelec – Rychnov

19.25 Rychnov – Kostelec

6.25 Opočno – Týniště
(o prázdninách pojede pouze
v pondělí a ve středu)

6.51 Týniště – Opočno
(o prázdninách pojede pouze
v pondělí a ve středu)

4.43 Přepychy – Týniště

5.01 Týniště – Opočno

4.30 Voděrady – Přepychy

4.46 Lično – Opočno

22.45 Opočno – Voděrady

5.00 Rychnov – Rokytnice
(bylo navrženo začínat spoj  v Pěčíně)

5.40 Rychnov – Nebeská Rybná
(navrhováno ukončení spoje na železniční stanici Rokytnice v Orlických horách)

6.34 Nebeská Rybná – Rokytnice v Orlických horách

21.00 Rokytnice v Orlických horách – Rychnov

9.06 Deštné v Orlických horách – Šerlich a zpět
(linka bude fungovat pouze ve všední dny o letních a podzimních prázdninách po předchozím objednání po telefonu)