VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ignorují poplatky? Mohou skončit i v exekuci

Rychnovsko – Život v jednotlivých sídlech se liší nejen občanskou vybaveností, ale také výší nejrůznějších poplatků či třeba kvótou u daně z nemovitostí. Co se ale neliší, je to, že zaplatit se musí.

6.9.2013
SDÍLEJ:

JEDNOU ZE ZÁKLADNÍCH POVINNOSTÍ OBČANA je placení poplatků za odpad. Foto: archiv Deníku

Různé jsou také doby splatnosti a to, zda je možné poplatek uhradit ve dvou splátkách nebo je to vyžadováno jednorázově.

Peníze z nich vymohou sami

„První splátku je nutné uhradit do posledního dubna, druhou do konce září. Většina lidí ale platí najednou," uvedla Eliška Ladmanová z finančního odboru v Rychnově nad Kněžnou.

Zároveň připustila, že se pochopitelně najdou i tací, kteří se své povinnosti záměrně vyhýbají. Na takové má ale samospráva účinnou páku.

„Vždy se snažíme dávat přednost domluvě nebo dohodnout splátky. Pokud narazíme na neochotu, můžeme pohledávku vyřešit sami od začátku až do konce. Většinou dojde k exekuci na plat nebo sociální dávky," vysvětlila pracovnice městského úřadu.

Její kolegyně jí dává za pravdu: „Tyto pohledávky si každá obec vymáhá sama. Mohu říci, že za poslední roky  máme s vymáháním poplatků velice dobré výsledky," potvrdila Michaela Vodičková z městského úřadu v Kostelci nad Orlicí.

I tady ale se ale nejprve snaží vymoci dlužné peníze po dobrém. Na povinnost upozorňují občany ve zpravodaji i rozhlase. Navíc jsou na stránkách města všechny informace týkající se dlužné částky přístupné. Ovšem s patřičným zabezpečením osobních údajů, takže každý ví pouze o tom svém vlastním dluhu. V Kostelci se poplatky platí jednorázově do konce května.

Rozdělit si výdaj na dvě splátky je naproti tomu možné také v Dobrušce. I tady se najdou úmyslní zapomnětlivci, ale podle slov starosty to žádný zásadní problém není.

„Finanční odbor provádí v takových případech exekuce. Bylo by možné ji uplatnit i na majetek dlužníka, ale k tomu jsme zatím ještě nikdy přistoupit nemuseli," řekl starosta Dobrušky Petr Tojnar.

Menší obce mají možná oproti městům výhodu v lepších mezilidských vazbách a znalosti osobních poměrů. Rázné vymáhání pohledávek je tak u nich spíše záležitostí teorie. Pravomoci k tomu nicméně mají.

„Neplacení poplatků je věcí hodně výjimečnou, navíc je jejich výše nižší než ve městech. Vymáhání dluhu prostřednictvím exekuce jsme tak zatím nikdy uplatňovat nemuseli," uvedl Milan Bárta, starosta Skuhrova nad Bělou.

Poplatky se tu platí jednorázově do konce března, ale v případě nutnosti je prý možné si domluvit individuální řešení.

Výše poplatků v některých sídlech

Rychnov nad Kněžnou

Odpady             ⋌500 Kč

Pes v I. zóně (většina města):

v rodinném domě        ⋌⋌500 Kč
v bytovém domě            ⋌1000 Kč

Dobruška

Odpady            ⋌440 Kč
Pes  v rodinném domě ⋌300 Kč
Pes v bytovém domě ⋌1500 Kč

Kostelec nad Orlicí

Odpady ⋌500 Kč
Pes v rodinném domě ⋌500 Kč
Pes v bytovém domě ⋌1200 Kč

Vamberk
Odpady ⋌552 Kč
Pes v rodinném domě ⋌300 Kč
Pes v bytovém domě ⋌1000 Kč

Rokytnice v Orlických
horách
Odpady ⋌600 Kč
Pes v rodinném domě ⋌250 Kč
Pes v bytovém domě ⋌1000 Kč

Opočno
Odpady ⋌480 Kč
Pes v rodinném domě ⋌300 Kč
Pes v bytovém domě ⋌800 Kč

Skuhrov nad Bělou
Odpady ⋌500 Kč
Pes v rodinném domě ⋌100 Kč
Pes v bytovém domě ⋌300 Kč

Autor: Michal Friček

6.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

SkiResort Černá hora - Pec postavil v lyžařském areálu v Černém Dole novou lanovku. V minulých dnech na ní instaloval sedačky, teď projde zátěžovými zkouškami.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Královéhradecko, Broumov - Výstavba nového autobusového terminálu za více než 23,6 miliónu korun se v polovině října konečně rozběhla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení