„V poslední době vyráží do Krkonoš stále více lidí. A to se bohužel promítá i do stavu přírody, kdy, a to mnohdy i kvůli uzavřeným chatám a restauracím, konají lidé potřebu přímo v lese. Bohužel však jsou mezi nimi tací, kteří za sebou nenechají jen toaletní papír, ale v mnoha případech i vlhčené ubrousky, které přírodě velmi škodí,“ postěžoval si mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Většina provozovatelů a správců veřejného pořádku tak i před nadcházejícím víkendem apeluje na větší ohleduplnost. „Ubytovací zařízení jsou sice ze zákona „zavřená“, ale i tak byly hory  přes svátky plné turistů. Produkce odpadu byla mírně menší než v předchozích letech, ale rozhodně to neodpovídalo kapacitě zavřených ubytovacích zařízení,“ nechal se slyšet ředitel společnosti Transport Trutnov, která sváží odpad v horských střediscích v Krkonoších Jiří Ticháček.

Toho doplnila i ředitelka Areálu Mladé Buky Kateřina Pilařová. Podle ní jen za 7 dní vánočních svátků přišel úklid uzavřeného areálu na 15 tisíc korun. Navíc také docházelo k nerespektování uzavření tratí a nerespektování pokynů provozovatele, úrazům a poškozování sjezdových tratí. Na problémy s neukázněnými turisty si stěžují i v Orlických horách. Například ve Skicentrum Deštná v areálu Marta již na svém facebookovém profilu vyzývají lidi, aby byli také ohleduplní.

„Jsme rádi, že s vámi můžeme i přes uzavření areálu sdílet velkou radost ze sněhu. Snažíme se proto o rozumný kompromis mezi úsměvy na vašich tvářích a ničením sněhu na sjezdových tratích. Abychom nemuseli přistoupit k absolutnímu uzavření všech zasněžených ploch, prosíme vás o součinnost a dodržování základních pravidel," vyzývá provozovatel areálu Marta a dodává, že sáňkaři, kteří mnohdy vystřídali lyžaře značně poškodili zasněžené plochy:

„Nevstupujte prosím na sjezdové tratě za označení uzavřeno a zůstávejte pouze ve spodních partiích areálu Marta II. Rozšlapání a zanesení nečistot způsobuje znehodnocování čerstvě vyrobeného sněhu a jeho rychlejší tání při oblevách. Upozorňujeme, že areál je uzavřen a sjezdové tratě nejsou uzpůsobeny ani zabezpečeny na bobování a sáňkování. Vše je postaveno na vašem v drtivě většině slušném a odpovědném chování.“ Podobnou rétoriku volí i v krkonošském Harrachově.

Proč by sáňkaři neměli vyrážet na uměle zasněžené sjezdovky vysvětluje člen Horské služby a náměstek ředitele Sportovního areálu Harrachov Vlastislav Fejkl. „Úrazy ze sáňkování jsou srovnatelné s autonehodami.

Od lékařů máme zprávy, že to jsou nárazy do stromů, do tvrdých překážek. Málokdo si uvědomuje, že technický sníh má úplně jinou strukturu, je tuhý a opravdu na něm není možné zabrzdit klasicky zabořením pat do sněhu,“ uvedl František Fejkl a dodal: „Jsme připraveni, sjezdovka na Čertovu horu je zasněžena celá, čekáme teď jen na příznivé zprávy ze Státního zdravotního ústavu a hydrometeorologického ústavu. Poslední situace, kdy se otevíralo v půlce ledna, byla v roce 2015, kdy nebylo možné vyrobit technický sníh.“

Policie je připravena

Na narůstající počet turistů a problémy s nimi reaguje i Policie ČR. Ta už o minulém víkendu musela řešit velké dopravní komplikace v horách. Hlavně těch Orlických, kde řidiči často parkovali tak, že znemožňovali průjezd nejenom ostatním účastníkům silničního provozu, ale také složkám Integrovaného záchranného systému. „I z tohoto důvodu jsem navýšili počet hlídek, které budou do hor vyjíždět. A to nejenom kvůli parkování, ale také kvůli kontrolám dodržování nařízení vlády,“ uvedla policejní mluvčí Eva Prachařová.