Právě současné období je ideální pro dlouhé horské túry a vycházky. Slunce už tolik zřejmě pálit nebude, a tak příznivá předpověď počasí na víkend může vytáhnout turisty do Krkonoš.

I když existuje několik možností, jak se na Sněžku vydat pěšky z různých startovních pozic, i v této době je možné si cestu zkrátit jednou ze dvou lanových drah a k hřebenům se přiblížit. Až do 30. září jezdí denně dvě strategicky důležité lanové dráhy.

„Nejpohodlnější způsob, jak se dostat na Sněžku, je využít lanovou dráhu Velká Úpa – Portášky, která vyveze zájemce o 350 metrů výše nad údolí, a nejvyšší stoupání tak mají za sebou," připomněl pecký zastupitel Luboš Brát. Dráha měří 1464 metrů, od její horní stanice mohou výletníci pokračovat pěšky doleva nahoru směrem na Růžohorky a Děčínskou boudu, pak dále k vrcholu Růžové hory. „Tam minou přestupní stanici právě rekonstruované lanové dráhy na Sněžku. Z Růžové hory již stačí jen přejít sedlo pod Sněžkou a vystoupat na vrcholek," přiblížil tuto cestu Luboš Brát.

Pro turisty, kteří chtějí podniknout delší túru na Sněžku, a která je zvládnutelná i s dětmi, doporučuje využít lanové dráhy Hnědý vrch.

„Lanová dráha je dlouhá 1170 metrů, je součástí lyžařského areálu Skipec a u její horní stanice stojí rozhledna, odkud jsou vidět celé východní Krkonoše," upozornil na známý magnet nad Pecí Luboš Brát. Z Hnědého vrchu se dá pokračovat po rovince k Lyžařské boudě, pak vystoupat na Liščí horu, chatu Na Rozcestí, chatu Výrovku, a přes kapličku až k Luční boudě.

Od ní je už trasa lidem notoricky známá. Zbývá již jen přejít po dřevěném chodníku přes studniční rašeliniště a kolem Slezské boudy na Sněžku.

Lanová dráha na Hnědý vrch jezdí do konce září denně, a to každou celou hodinu od 9 do 16 hodin. Z Velké Úpy na Portášky se zájemci dostanou každou půlhodinu denně od 8 do 18 hodin. Provozovatelé obou lanovek spolupracují a nabízejí i zvýhodněnou jízdenku. „Mnoho lidí si myslí, že když nejede lanovka na Sněžku, nejezdí u nás nic. Hlavně příští rok budou obě lanovky hodně aktuální," míní ředitel SkiPec Jakub Čeřovský.

„Na Sněžku jsme si ve středu vyšli cestou přes Jelenku z Malé Úpy, pak sešli na Růžovou horu a odtud na Portášky. Bylo nádherné počasí a túra byla pěkná. A protože nás z toho sešupu docela bolela kolena, i svezení lanovkou dolů do Velké Úpy bylo docela příjemné," svěřila pocity jedna z úpských rekreantek. „Na hory jezdíme zásadně v září, to je tady pro naše výlety nejhezčí období," dodala.