Říkali si George či Abu jáz a rozhodli se, že v Česku vydělají peníze na pěstování marihuany.

Tři Syřané proto sehnali jednoho Čecha, od nějž si pronajali dům, a pustili se do byznysu. Ten trval od léta do prosince minulého roku a „firma" nakonec nevydělala ani korunu.

Poslední měsíc v roce totiž do domu na Trutnovsku vtrhla policie a objevila více než tisíc rotlin v průměru šedesát centimetrů vysokých. Z tohoto množství mohlo být až sedmatřicet kilogramů drogy.

Kradli i elektřinu, pěstírna je drahá
Nejen pěstování marihuany, ale také prosté krádeže. I když mírně sofistikované. Čtveřice mužů je obžalovaná také z toho, že zadarmo brala elektřinu. Pěstírna konopí má totiž velkou spotřebu, proto si zařídili ilegální přípojku.. Energetická společnost vyčíslila škodu na 157 tisíc korun.
„Domácnost byla napojena na elektrohodiny, pěstírna ne," popsal obžalovaný Pavel Pokorný. „Měli s tím zkušenosti, dělali to tak už v Holandsku," dodal.
Na zapojení si prý Syřané zavovali známého elektrikáře z Nizozemska.

Proto hrozí čtveřici mužů, jež nyní stojí před Krajským soudem v Hradci Králové, až dvanáctileté vězení.

Když případ řešila policie, dva Syřané odmítli vypovídat a třetí naprosto zapřel, že by byl zainteresován ve výrobě drog. Jenže je usvědčil dvaačtyřicetiletý Pavel Pokorný.

„Dali mi peníze na doplacení hypotéky  a na obnovení dodávek energie," popsal Pokorný.

Vedle toho pomáhal také s vybavením pěstírny. Třikrát vyrazil půjčenou dodávkou  do Nizozemska, kde společně se Syřany nakoupil propriety nutné k výrobě lehké drogy.

Počtvrté měl dojet pro sazenice konopí, jenže to se mu už nechtělo. Při poslední cestě ho totiž zastavili v Německu policisté a vyděsili ho. Proto sehnal dva řidiče z Bílé Třemešné. Ti pak vezli z Holandska podezřelý náklad ukrytý 
v kufru a na zadních sedadlech pod arabským chlebem.

„Měli jsme hlad, ale Pokorný nám nedovolil vzít si ani kus arabského chléb," popsal svědek Miroslav Rydval.

Syřané u soudu přiznali vinu a požádali o mírný trest. Proces byl poté odročen, další díl přijde 21. prosince.