Město plánuje koupit od státního podniku Lesy ČR celkem 1324 hektarů lesních ploch na jihovýchodním okraji Hradce Králové. Jejich cena zatím není stanovena, ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán ji odhadl na 300 až 400 milionů korun. O koupi informovala Česká televize.

„Primátor Hradce Králové za město oficiálně požádal Lesy ČR o koupi tisíce až patnácti set hektarů, které podnik spravuje,“ sdělil Deníku vedoucí odboru vnějších vztahů Lesů České republiky Martin Zajíček. Podle něj však o prodeji zatím není rozhodnuto.

Martin Zajíček upřesnil, že jde o hojně navštěvované příměstské lesy, které slouží především k rekreačním účelům. "Město Hradec Králové o nákupu lesů a rozšíření rekreační zóny města uvažuje dlouhodobě,“ dodal.

Ředitel hradeckých Městských lesů Milan Zerzán to potvrdil: „Lesy, o které máme zájem, byly kdysi součástí dašického velkostatku. Město je mělo kupovat už v minulosti, nakonec se však rozhodlo pro jinou část.“

Podle ředitele Zerzána hovořilo vedení Městských lesů o rozšíření ploch už dva roky a připravovalo na to politiky. To, že se jednání o transakci rozjela právě nyní, je podle něj náhoda. „Domluvili jsme se, že o tom zkusíme jednat s novým vedením Lesů ČR – a oni náš návrh neodmítli.“

Sám je prý překvapen, že to šlo tak rychle. Jedním z důvodů podle něj může být i fakt, že lesy zůstanou ve veřejném sektoru a nestanou se soukromým majetkem. „Pro Lesy ČR nemají plochy, o které usilujeme, velký význam, ale pro město mají význam obrovský,“ podotkl Milan Zerzán.

Mimořádný prodej
Chystaná transakce je mimořádná i pro Lesy ČR. K dalším podobným se však podnik nechystá. „O prodeji dalších lesů neuvažujeme, naopak evidujeme řadu nabídek od drobných vlastníků, kteří chtějí svůj les prodat státu. Lesy ČR nákupy, směnami a prodeji lesů scelují státní majetek,“ sdělil Deníku Martin Zajíček.

Město zvažuje, kde vzít peníze

Pokud se ojedinělá transakce uskuteční, rozšíří se plocha lesů patřících k městu na 5027 hektarů.

Ke koupi je však ještě daleko. Musí být proveden soupis parcel, vypracován posudek, který stanoví cenu, a pak bude nutné rozhodnout, odkud město vezme na transakci peníze. Nyní se cena za jeden hektar odhaduje na 260 tisíc korun.

„Chceme, aby se v ceně promítl skutečný stav lesa, tedy například i jeho napadení kůrovcem,“ řekla Deníku náměstkyně primátora Věra Pourová.

Jednou z alternativ, kde vzít na koupi peníze, je podle jejích slov použití peněz z dividendy městského podniku Tepelné hospodářství. „Ale to na zaplacení stačit nebude. Bez úvěru se to zřejmě neobejde,“ upozornila náměstkyně.

Přibudou pracovní příležitosti

Lesy, o které má město zájem, začínají za Biřičkou. V budoucnu by měly být se současnými Městskými lesy propojeny stezkami a rozšířit tak pro Hradecké možnosti rekreace a sportu. „Rozšíření nabídne i pracovní příležitosti. Budeme hledat nové lesníky i lesní dělníky,“ uvedl Milan Zerzán.