Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad uloží k 'zimnímu spánku'

Litice n. O. –   Turisté, kteří chtějí ještě letos stihnout prohlídku státního hradu Litice, nemají mnoho času. Pouhé dva víkendy. Pak se brány hradu krále Jiřího z Poděbrad na celou zimu uzavřou.

20.10.2012
SDÍLEJ:

Hrad Litice.Foto: archiv

Stálá klientela

Letošní sezonu hodnotí kastelán Dalibor Urban jako vcelku vydařenou: „Přišlo k nám zhruba jedenáct tisíc návštěvníků, jen o něco málo méně než loni. Návštěvnost hradu je už po několik let v podstatě stejná. Díky tomu, že jsme objekt zaměřený spíš na pěší turisty než na milovníky památek, propad návštěvnosti nás nezasáhl. Vstupné je relativně levné: padesát korun. Naše klientela je víceméně stálá. Lidé k nám přijdou, ať je hezky nebo ošklivě, ať mají peníze nebo ne."
K osvědčeným podnikům, které se už tradičně objevují v kalendáři akcí litického hradu, patří setkání astronomů amatérů Litické hvězdobraní či výukový program zaměřený na řemesla pořádaný se Sdružením Neratov pro žáky základních škol. Stěžejní akcí je i Litické šermování, kdy návštěvníky zve na výlet do středověku společnost pro historický šerm a dobový život Armagedon. Na hradu byla také uspořádána akce s Četnickou pátrací stanicí Pardubice, sdružením, které se zajímá o historii československého četnictva a jednotek Stráže obrany státu.   „Tyto akce už mají tradiční charakter a rádi bychom je uspořádali i v příštím roce," uvedl kastelán Dalibor Urban.

Chybí peníze

Sanační práce na hradě sice pokračují, ale v omezeném rozsahu, na opravy  nejsou peníze.
Litice, podobně jako jiné méně známé hrady u nás,  musí vycházet se svým skromným rozpočtem, bez finančních injekcí státu skončily plány na jeho opravy  u ledu. „Asi před dvěma, třemi lety jsme přišli o program záchrany architektonického dědictví, z tohoto fondu ministerstva kultury se přestaly přidělovat prostředky státním památkám. Od toho zdroje financování jsme odříznuti a nový jsme nenašli. Práce financujeme z vlastních prostředků, které nejsou veliké. V letošním roce jsme z vlastního rozpočtu investovali do záchrany pískovcových portálů, to znamená ostění okolo dveřních a okenních otvorů. Jsou to originály z poloviny 15. století, z dob Jiříka z Poděbrad, to nejhodnější, co na hradě je," vysvětlil kastelán.
V říjnu bude hrad otevřen už jen po dva víkendy v době od 9 do 16 hodin, od listopadu bude uzavřen. Nová sezona začíná v dubnu.  „Až se hrad uzavře pro veřejnost, čeká ho údržba, která se nedá provádět za běžného provozu, například nátěry a opravy drobného rozsahu, hlavně nás však čeká úklid celého areálu," zmiňuje Dalibor Urban práce, které je třeba udělat  ještě před tím, než bude hrad zazimován. Dokud nenapadne sníh, je prý na hradě stále co dělat, a to samé pracovní nasazení začíná, když na jaře   „sleze".

Autor: Dana Pokorná

20.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační fotografie.

Křovičtí hasiči zvou na zabíjačkové pochoutky

Opočno vzdorovalo Náchodu polovinu utkání

Opočno - Páté kolo Krajské hokejové ligy nabídlo souboj týmů ze suterénu tabulky, ve kterém poslední Opočno hostilo předposlední Náchod. Z výhry se radovali hosté, domácí Baroni stále čekají na první bodový zisk.

V obci Přepychy přivítajío víkendu nové občánky

Přepychy - V Přepychách přivítají do života další čtyři nové občánky. Stane se tak v sobotu 21. října v kapli Panny Marie v údolí Dřízna.

Lukavice hostí lídra z Javornice

Rychnovsko - Krajská I. B třída nabídne o víkendu hned tři okresní derby.

Kraj chce slučovat střední školy

Královéhradecko - Kapacity středních škol dvakrát převyšují počet žáků devátých tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení