„Letos na jaře a v červnu houby rostly, momentálně ve východních Čechách moc nerostou. Lepší situace je v Jizerských horách, Krkonoších a na Vysočině. Hlavní houbařská sezona teprve přijde v září a říjnu. Oproti loňsku je růst hub určitě lepší, kvůli extrémnímu suchu byla vloni nejhorší sezona za mnoho let," potvrzuje i Věra Samková z královéhradecké Krajské mykologické poradny fungující při Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Podle ní chodí zdejší houbaři hodně do lesů mezi Hradcem Králové a Týništěm (Bělečko, Krňovice), na Rychnovsku pak do okolí Borohrádku, na Trutnovsku je to Mostek a okolí. „Na Náchodsku je celá řada vyhlášených houbařských míst, hlavně kolem řeky Metuje a potoků. Jinak u samotného Náchoda jsou osvědčené lesy na Kramolně a kolem Horní Radechové, u Nového Města pak lesy kolem Přibyslavi nebo Jestřebí. Kdo se zajímá o houby, měl by procházet staré městské parky, kde roste zajímavá skladba houbových druhů," připojuje Petr Pokorný.

Sbírat máme jen ty druhy hub, co známe

Mykologové se shodují v názoru, že lidé mají sbírat pouze ty houby, které bezpečně znají. Zároveň by se však měli snažit poznávat i nové druhy. „I po „nájezdu hříbkařů" nacházíme v lese mnoho jedlých hub, které jsou často chuťové zajímavější než hřiby," míní Petr Pokorný.

Věra Samková ale současně varuje, že při sběru dochází často k záměnám některých druhů jedlých hub za nejedlé či jedovaté. V nemocnicích tak s podezřením na otravu houbami skončí každoročně kolem 200 lidí. „Letos je více otrav než vloni. Jejich příčinou doposud byly jedovaté houby hřib satan, muchomůrka tygrovaná, ale také zapařené houby," upozorňuje Samková a podotýká, že je třeba dát si pozor rovněž na hřiby kováře a koloděje, které je nutné před konzumací dobře tepelně upravit. Totéž platí i u václavek.

„Letos jsme o žádné otravě houbami neslyšeli. Náš náchodský klub České mykologické společnosti slouží lidem jako poradna, lidé nám nosí houby k určení, ptají se na jejich jedlost. Obecně mezi lidmi roste zájem o léčivé houby (hlíva ústřičná, penízovka sametonohá a tvrdohouby jako klanolístka obecná, lesklokorka lesklá či outkovka pestrá)," informuje dále Petr Pokorný a dodává: „Otravy hub registrují místní nemocnice a Krajská hygienická stanice. My sami žádné kompletní údaje nemáme. Jen víme, že se občas vyskytnou takzvané falešné otravy někomu je večer nevolno po houbovém jídle, zpanikaří, že asi místo pečárek snědl muchomůrku zelenou. Pak se ukáže, že mu bylo těžko po něčem jiném nebo že těch hub prostě snědl moc…"

V Rychnově, jak sděluje Václav Matějka, už otravy řešili: „Letos jsme již zaznamenali několik otrav, snad nejznámější je otrava jedovatým hřibem satanem. Některé otravy se projevují pouze gastrointestinálními problémy (bolesti žaludku, průjem, zvracení), ty po určité době odezní bez podstatné újmy na zdraví. Jiné mohou způsobit trvalé poškození tělesných orgánů nebo smrt, když zanedbáme včasnou první pomoc a převoz postiženého k lékaři."

V případě podezření z otravy je nutné okamžitě vyvolat zvracení, třeba mechanickým podrážděním hrtanu prstem nebo podáním teplé slané vody. K vyprázdnění střev se hodí projímadlo. Používá se i černé uhlí, které na sebe naváže škodlivé látky a zmírní jejich vstřebávání do těla. Doporučuje se vypít i hodně tekutin. Při nevolnostech je vždy třeba vyhledat lékařskou pomoc. V žádném případě nelze podceňovat ani jisté uklidnění projevů otravy, takový průběh je totiž u některých druhů jedovatých hub typický. A pro zjištění příčiny nevolnosti je zapotřebí mít i vzorek konzumovaného jídla.

Někteří lidé sbírají pouze hřibovité houby. Domnívají se, že se v takovém případě nemohou splést. „Do poradny nám houbaři nosí třeba i hřib žlučník, hřib medotrpký nebo hřib kříšť, všechny jsou však hořké," vysvětluje Václav Matějka z rychnovského Mykologického klubu: „Kříšť, jehož dužnina na řezu také modrá, je omylem považován za nějakého kováře, ale už si nikdo nevšimne, že kříšť má klobouk šedý až světle hnědošedý a vespod klobouku žluté póry, kdežto hřib kovář, který může s hřibem kříštěm růst na stejné lokalitě, má póry červené a klobouk tmavohnědý."