„Překvapilo mě, že mnoho chlapů sledovat hokej nepřichází. Oproti minulým letům jich je méně. Moc mě ani nenapadá, čím by to mohlo být, možná právě tím, že se hokejistům tolik nedaří," má jasno servírka z rychnovské restaurace Zvon, kde důležitá sportovní utkání patří k oblíbeným.

Zatím tak pravá hokejová euforie nenastala. Avšak tradičně se restaurace a hospody chystají pro své sportovní návštěvníky lecos připravit až na případné čtvrtfinále. Zatím tak zůstávají chladní, i když změnu oproti loňsku pociťují.

„Je to stejné, jako všude v republice. Pořádně se fandí, jen když se daří. Ti skalní sportovní fanoušci sice chodí, ale z herního projevu reprezentace nemohou mít žádnou velkou radost. Zaznívá tak spíše kritika," přiznává Milan Petřík, provozovatel sportovního baru v Dobrušce.

Podle jeho slov je zatím návštěvnost podniku během hokejových přenosů výrazně slabší než v minulých letech. Vše se většinou odehrává bez větších emocí. „Člověk se rozčiluje raději sám doma u televize. V hospodě bych si to užil jen kdyby tam byla pořádná atmosféra a ta s těmito výsledky nepřichází," říká třiatřicetiletý fanoušek Libor Macháček.

Nepatří mezi ty, kteří se vzdávají po prvním prohraném zápase, ale podle něj je tohle o něčem jiném. „Přijde mi, že jsou kluci totálně v křeči a neví, co mají na ledě s pukem udělat. Ale pořád jim věřím," dodává. Přesto cestu do oblíbené hospůdky neplánuje. „Jedině až na čtvrtfinále a případně další zápasy. To už bude mít grády a je pravdou, že není nic lepšího než rozjásaná hospoda," poznamenal.

Optimistický je i provozovatel dobrušského baru Milan Petřík. Zároveň ale krotí přílišný optimismus. „Úspěch na mistrovství bych si samozřejmě hrozně přál. Na druhou stranu ale musím přiznat, že současná trenérská dvojice mi nikdy nesedla. Osobně velice uznávám Vladimíra Růžičku," uzavřel.
Český tým změří v neděli své síly s Kanadou, poté zakončí v úterý skupinu zápasem s Norskem.

Chybí 
vůdce

Nejsem chlap a sáhodlouhé rozebírání sportovních výsledků mi k srdci nepřirostlo. Přesto je pro mě hokej sportem, který ve mě vzbuzuje pokoru i emoce. A tak každý rok se pro mě přelom dubna a května stává velkým svátkem. Letos však zatím má emoční křivka příliš do plusových hodnot nevystoupala. Nemá ani proč. Jedna výhra s Běloruskem, prohra se Švédy a Švýcary a těžce vybojovaná výhra s Dánskem na nájezdy. Ale musím říct, že tohle paradoxně není to, co mě nejvíc štve. Na ledě se klukům nedaří. Nemá to drajv. Když ale slyším neustálé opakování už pomalu zaklínadla, že je potřeba se tlačit do brány a příště to už bude lepší, dochází mi jedno. Letos v týmu není vůdce. Ten, který by uměl zařvat a Češi by šlapali jako jeden stroj. ⋌Silvie Špryňarová