Málokterá obec stejné velikosti se může pyšnit tak bohatým kulturním životem jako Potštejn. Vedle pochodu přes tři hrady, pouti či westernových dnů přitahují návštěvníky srazy vozů IFA.

Každý rok je jiný

„Akci se snažíme pokaždé ozvláštnit, aby to pro veřejnost ani účastníky nebyla každý rok stejná podívaná. Vloni jsme tak pozvali sběratele západoněmeckých vozidel a letos se k nám chystají příznivci ruské techniky," uvedl organizátor Radek Lakmayer.

Přestože vloni byla na akci rekordní účast, žádné negativní ohlasy se neobjevily. „Potštejn byl vždy navštěvovaným letoviskem, takže jsme u nás na turisty zvyklí. Z přílivu návštěvníků profitují především místní podnikatelé. Problémy jsou pouze kolem parkování, především v době pouti. Pozitiva ale rozhodně převažují," řekl starosta Petr Dostál.

Dalším problémem může pro někoho být velká hlučnost. Například na opočenskou Porcinkuli se nabalují další doprovodné akce, jako je diskotéka na zimním stadionu nebo koncerty na Trčkově náměstí. Podle radnice je ale největší událost léta natolik zažitá, že se zde s negativními ohlasy prakticky nesetkávají.

„Porcinkulí žije celé město. Občané si na ni zvou příbuzné a známé. Pro nás je to velké zviditelnění. Lidé se sem vrací a navštěvují naše památky. Doba, po kterou může být rušen noční klid, se striktně hlídá," ujistila místostarostka Opočna Šárka Škrabalová, která se stará o organizaci této masové akce.

Veřejnost vnímá pozitivně i nově vzniklé akce, jakou je třeba hudební festival Vamberák. Ten si vloni odbyl svou premiéru. „Na hudbu si stěžoval pouze jediný člověk, který chtěl spát. Také je pravda, že cesta z koupaliště do města byla lemována kelímky," připustila Květoslava Krpáčková, radní Vamberka.

Jsou to už kamarádi

Jedním hlasem ale dodala, že v drtivé většině zaznamenala kladné ohlasy. „Říkalo se, že tu není žádná kultura. Organizátorky ale dokázaly uspořádat akci, na niž přijeli lidé z širokého okolí," uzavřela.

Deštné v Orlických horách je příkladem toho, jak může během let kulturní podnik splynout s místem svého konání. „Z původního experimentu vznikla velká akce, která propaguje sklářské řemeslo a zároveň osvětluje historii Orlických hor. Ani vysoká návštěvnost na žádný odpor občanů nenaráží. Naopak. Za ty roky jsou mnozí skláři jejich kamarády a ti sem jezdí jako domů," popsala Alena Křížová, starostka Deštného, které se chystá na další ročník Tavení skla dřevem.

Díky kinu uvidí Indiány naživo

Dobruška – Červený Kostelec, známý svým folklorním festivalem, se vloni o nevšední podívanou podělil s rodištěm F. L. Věka. Starosta Dobrušky Petr Tojnar letos počítá s ještě větší spoluprací.

Jak se živá ukázka festivalu do Dobrušky dostala?
Spolupráce nastala v době, kdy jsme u nás digitalizovali kino. Představitelé Červeného Kostelce se o tuto akci hodně zajímali, protože u nich museli řešit stejný problém. Několikrát jsme se proto navštívili. Při jednom rozhovoru s ředitelkou tamního kulturního střediska jsem vyjádřil obdiv nad festivalem, který již v Červeném Kostelci pořádají několik let. Záhy jsme se domluvili na tom, že by bylo možné část programu přenést i do Dobrušky.

Co si od akce slibujete?
Zájem veřejnosti nás vloni překvapil, proto doufáme, že letos bude ještě větší. Největší přínos vidím v tom, že lidé mají možnost takřka doma vidět hodně odlišné kultury.

Na co se mají lidé těšit letos?
Namísto tří folklorních skupin by jich mělo do města přijet pět. Na večerní hodiny plánujeme vystoupení s ohni. I tentokrát se vše bude odehrávat na náměstí.

JAK TO VIDÍ MICHAL FRIČEK

Dá se to přežít a navíc
 si lze ještě vydělat

Zatím ještě sám sebe nepočítám ke starší generaci, takže hlučné akce mi nepůsobí žádné potíže a mraky aut mi vadí pouze tehdy, pokud mezi nimi sám marně hledám místo k zaparkování. Chápu ale, že každá akce není pro každého a zejména starší generace může mít s některými vedlejšími projevy kulturních událostí problémy. Pokud se ale taková akce koná jednou nebo párkrát za léto, jistě se dá brát s nadhledem. Mít za sousedy rodinu pořádající denně bujaré oslavy je určitě horší. Podnikavci se na masové akci navíc mohou snadnou přiživit díky improvizovanému stánku před vlastním domem.

Přehled některých akcí na Rychnovsku

Rychnovské Dřevořezání

15. 6.
Rychnov nad Kněžnou,
Kolowratský zámek

Vamberák

22. 6.
Vamberk,
Městské koupaliště

Poláčkovo Léto

25. 6. – 6. 7.
Rychnov nad Kněžnou, zámecká jízdárna, pivovar, areál Studánka

Tavení skla dřevem

2. – 4. 8.
Deštné v Orlických horách, Muzeum zimních sportů a řemesel

Porcinkule

2. – 4. 8.
Opočno – náměstí

Neratovské poutní slavnosti

15. – 18. 8.
okolí poutní kostela v Neratově v Orlických horách

Ukázka z folklorního festivalu

20. 8.
Dobruška – náměstí

Sraz vozů koncernu IFA

24. 8.
Potštejn – areál Na Bělisku

Jarmark

30. – 31. 8.
Rychnov nad Kněžnou

Přehled letních akcí je pouze orientační! O dalších budeme průběžně informovat.