Problém je to i v Kostelci. „Rozhlas je v nejhorším stavu na severu města – kolem ulic Štefánikova, Františka Zoubka a Masarykova," prozrazuje starosta Jiří Bartoš.
Kvůli špatné kvalitě hlášení na městský úřad přicházela řada stížností.


Kostelec se proto rozhodl situaci změnit. A to i vzhledem k tomu, že se rozhlas nevyužívá jen jako prostředek předávání informací z kultury a akcí ve městě, ale také jako zdroj, ze kterého se obyvatelé dozvědí o možných nebezpečích nebo haváriích.
Město proto zažádalo o dotaci v souvislosti s realizací protipovodňových opatření.


„Rozhodnutí o dotaci bychom měli obdržet během několika týdnů. Odhad ceny za tyto práce se pohybuje kolem čtyř a půl milionu," prozradila Alena Cejnarová z odboru správy majetku.
Podle starosty města by tedy dotace mohla pokrýt více než tři čtvrtiny nákladů.


Opraví nejnutnější


Bez kvalitního hlášení se však budou muset lidé ještě nějaký čas obejít.
„Uvažujeme o tom, že v lokalitách, kde je rozhlas nejpoškozenější, provedeme drobné opravy ještě před začátkem  samotných prací," poznamenává Jiří Bartoš.


Město se přitom svým obyvatelům snaží nejdůležitější informace doručit a již před několika lety zavedlo systém bezplatných esemes zpráv, které obsahují to nejdůležitější z dění ve městě.
„V poslední době počet zájemců o jejich rozesílání roste. Nyní je posíláme asi na 90 čísel," prozrazuje Ivana Hrabinová  ze sekretariátu města.
Jak často Kostelečanům na mobilu přistane zpráva, prý ovlivňuje několik faktorů.


Záleží například na tom, zda je naplánována odstávka proudu či vody, a nebo dojde k nějaké havárii.
„V posledních týdnech to bylo poměrně časté. Za tři neděle jsme rozeslali tři čtyři takové esemesky. Někdy je však mezi zprávami rozptyl třeba dvou měsíců," prozrazuje Ivana Hrabinová ze sekretariátu Kostelce nad Orlicí.


Nevědí všechno


I přes to se však k některým obyvatelům veškeré informace nedostanou.
Je to z toho důvodu, že město rozesílá pouze zprávy jejichž předmětem je to nejdůležitější.
O plánovaných akcích, kulturních programech či pozvánkách tedy někteří obyvatelé nemají ani zdání.
SMS by je zahltily


„Bohužel esemesky v tomto směru využívat nemůžeme. Hlášení obsahuje například osm nebo dvanáct bodů a vypisovat je všechny nelze. Lidem by navíc přišlo několik zpráv najednou a byli by jimi zahlceni," vysvětluje Ivana Hrabinová.
Pokud chtějí obyvatelé Kostelce zdarma dostávat informační zprávy, musí se zaregistrovat. Stačí k tomu jednoduchá esemeska a pracovníci sekretariátu je zahrnou do seznamu příjemců.


Služba se však hodí i pro ty, kteří by rozhlas zaslechli bez problémů, ale například pobývají mnoho času mimo domov a hlášení by proto nezaznamenali.
„Uvidíme, jestli se počet zájemců díky opravenému rozhlasu sníží. Musíme si počkat," dokončuje Ivana Hrabinová.