„Zlomil jsme si nohu pár týdnů před premiérou. Nechtěl jsem ohrozit představení, tak jsem scénář upravil – především tedy svou roli," vypráví režisér spolku Josef Machač.

Ze zdravého právníka byl záhy právník kulhající. Sádru Machačovi sundali pár dní před tolik očekávaným večerem. Noha ho pobolívala, ale o tom, že by nehrál, nepřemýšlel ani sekundu.

„Problém byl však v tom, že jsem se v inscenaci měl několikrát převléknout a přezout. Kvůli jedné scéně jsem si nazul gumáky a když jsem si je chtěl sundat – nešlo to," vzpomíná.

Noha mu v holince otekla. Za pět minut se měl vrátit na jeviště, ale jak? „Přece jsem tam nemohl jít s jednou botou," popisuje.

Herci začali svému režisérovi z nepříjemné pasti pomáhat. Tahali za holinku doslova jak v pohádce O veliké řepě.

„Noha mě bolela a zdálo se, že ten zápas trvá věčně," vypráví Josef Machač. Nakonec se boj hercům podařil vyhrát.

„Pět minut však uteklo jako pět vteřin a já rychle klopýtal zpět na jeviště," vzpomíná dnes již s úsměvem na bolestivý zážitek režisér.

Zpěvačka z pohřbu

Spolek se vyznačuje tím, že kromě her v kamenném divadle hraje i pod otevřeným nebem a připravuje jarmark či muzikály.

Právě kvůli tomu, musí být opočenští ochotníci i dobří zpěváci. „Těch není nikdy dost," říká dlouholetý člen souboru Jiří Falta.

A nutno podotknout, že je soubor občas hledá i netradičním způsobem.
„Byl jsem na pohřbu a z kůru slyšel krásný dívčí hlas. Náš režisér se zajel podívat na další rozloučení a slečnu oslovil. Přidala se k nám," popisuje netradiční výběrové řízení ochotník.

Vánoce 
s muzikálem

Divadlo Kodym nehraje jen představení v kamenném divadle.

Zvládá i hry a scénky pod otevřeným nebem při mnoha příležitostech. Především pak na Mikuláše či při jarmarku.

Opočenští ochotníci jsou dobří zpěváci, jejich hry obsahují řadu písní.Soubor každoročně připravuje i muzikál Vánoce s muzikálem.

S jeho nacvičováním je prý velká práce a při jeho zkoušení i hraní se sejde celý soubor. Zahrají si 
v něm vždy všichni členové.

Barbora Zemanová