Hronovská starostka Hana Nedvědová nabídla pomoc povodněmi nejvíce postiženým městům na Trutnovsku.

V neděli došlo k dohodě mezi starosty a hned v pondělí se vydala parta šestnácti odhodlaných hronovských dobrovolných hasičů na pomoc do vodou zasažené Svobody nad Úpou na Trutnovsku.

O tom, jaká byla na místě situace a s čím místním lidem pomohli, se svěřil jeden z hasičů Martin Zíta, který při takovéto pomoci nebyl poprvé. Už při příjezdu bylo vidět, že voda opět ukázala svou sílu.

Hlavní silnice vedoucí do Krkonoš byla plná kamení a naplaveného dřeva. „Při pohledu na koryto potoka tekoucího od Jánských Lázní, které bylo ucpané spoustou kamení, pískem a větvemi bylo hned jasné, proč všechna voda protékala po silnici. Je neuvěřitelné, jak obrovské kameny dokázala voda přemístit ze svahů od Černé hory až do údolí," popisuje situaci hasič Martin Zíta. Jak dodal, síla vody byla znát i v době jejich příjezdu.

Bylo těžké se udržet na nohou

„Po silnici stále protékalo pouze okolo deseti centimetrů vody, ale když se do proudu vstoupilo, udělalo to vlnu, která šla ihned přes holinky a bylo co dělat, aby se člověk udržel na nohách a proud ho nestrhl," dodává hasič.

Hronovští hasiči se na odstraňování škod po povodních v několika případech už podíleli. „Předem jsme předpokládali, co nás bude na místě čekat. Původně jsme se měli účastnit pouze čerpání vody ze zaplavených objektů. Čerpali jsme tedy vodu ze dvou bytových domů a dvou penzionů. Když jsme ale viděli, jak starší obyvatelky zaplavených domů z posledních sil tahají ze sklepů bahno ven v kbelících, tak jsme se na to nemohli koukat a nabídli jim pomoc," říká Martin Zíta. Po odčerpání vody jim hasiči opláchli stěny sklepů čistou vodou a bahno na zemi pořádně naředili. Současně druhým čerpadlem neustále odčerpávali. „Obyvatelé domů nám stále děkovali a bylo vidět, jak jsou šťastní, že jsme jim pomohli alespoň nahrubo sklepy uklidit," dodává.

Vodu hasiči odčerpávali také z vinárny, sklepů a kotelny místních penzionů. „Značný problém nastal u jednoho penzionu, u něhož bylo koryto potoka zakryto terasou v délce asi třiceti metrů. Celý tento uzavřený prostor ucpaly velké balvany, písek a dřevo a vše se řádně upěchovalo. Potok sice od kamení a dalších naplavenin čistily bagry, ale do tohoto uzavřeného prostoru se nedostaly, proto jsme nabídli pomocnou ruku i tam. Naplavené balvany jsme uvazovali a následně je těžká technika vytahovala ven. Na písek a větve se muselo ručně s lopatami," pokračuje Zíta.

Lidé byli unavení a na pokraji sil

„Hřeje nás dobrý pocit, že jsme mohli pomoci někomu kdo se ocitl, ne vlastní vinou v nouzi. Na všech obyvatelích bylo znatelně vidět, že po prožité situaci jsou už značně unaveni a na pokraji svých sil," uzavírá své vyprávění o pomoci v zaplavené oblasti.

V současné době se jedná o přípravě dalšího výjezdu. Čeká se, až na zaplaveném místě opadne voda a na dohodnuté instrukce. „Jsme tak neustále připraveni opět vyjet na pomoc do další oblasti. Tentokrát to bude zřejmě Zbraslav, kde jsme již pomáhali v roce 2002," plánuje Martin Zíta.