S německými kolegy je pojí dlouholeté kontakty. Podepsali mezi sebou memorandum o vzájemné spolupráci, za hasičskou zbrojnicí v Čisté roste lípa, kterou v roce 2014 vysadili jako symbol přátelství. Hasiči z Grossenheidornu, který je součástí města Wunstorf a leží 25 kilometrů od Hannoveru, darovali do Černého Dolu v roce 1995 první hasičský vůz.

V dalších letech si pak místní hasiči od nich odkoupili za výhodných podmínek cisternu. Jednalo se sice o starší mercedesy, které sloužily i na hannoverském letišti, nicméně v krkonošské obci se náramně hodily a odvedly léta dobrých služeb. Před dvěma lety pak do garáže nové hasičské zbrojnice, postavené v roce 2002, zajel zbrusu nový požární kolos značky MAN.

Letos, v roce 140. výročí, k němu přibyl devítimístný dopravní vůz, pořízený z dotačních prostředků generálního ředitelství HZS, kraje a městyse. „Zažádali jsme o jinou specifikaci, než dopravní automobily mívají. Je to 4krát4 se silnějším motorem, prodloužená verze. Jsme v horském prostředí, proto jsme preferovali čtyřkolku,“ popisuje velitel SDH Čistá v Krkonoších Rudolf Janeček.

Ford disponuje jednou automobilovou radiostanicí a dvěma přenosnými radiostanicemi. V autě je multifunkční podlaha a také pohyblivá sedadla, která lze vyjmout. „Vozidlo budeme využívat při zásazích, aby mohlo k případům vyrazit co nejvíce hasičů,“ vysvětluje velitel. „Auto patří městysi Černý Důl, pro něj bude využívané. To znamená, že bude sloužit také jeho organizacím, úřadu, škole, školce nebo Klubu důchodců,“ dodává Rudolf Janeček. Jeho tým zasahoval také u srpnového velkého požáru bývalého zámku v Horním Maršově.