Fúze má však řadu odpůrců – mezi starosty obcí a měst v okrese i mezi veřejností. Její zastánci se s nimi stále nemohou shodnout.

Na protest proti slučování vzniklo několik dokumentů. Starostové z okolí okresního města vydali prohlášení, ve kterém požadují pravidelný přístup k informacím a také zachování nemocnice.
Starosta Borohrádku Milan Maček zase stojí za výzvou, ke které se připojili i starostové z Kostelecka a Dobrušska.

Podle Milana Mačka je situace stále otevřená. „Jak celá věc dopadne si netroufám odhadnout. Doufám však, že kompetentní lidé nepřejdou řadu nesrovnalostí a také záporů, které sloučení provází," prozradil.

Vypracoval zprávu

Nechce prý dopustit, aby se z rychnovského „špitálu" stala podřadná nemocnice. Vypracoval proto i důvodovou zprávu, kterou minulé úterý odeslal na kraj.
V ní upozorňuje na to, co bude sloučení podle něj pro nemocnici znamenat, popisuje možná rizika a nastiňuje také různá řešení.

„Sloučení by nebylo přínosné, a to z několika důvodů. Ekonomicky to neprospěje nemocnici ani okresu," myslí si. Dále se také obává, že by fúze předznamenala úplný konec rychnovského „špitálu".
„Mohlo by to dopadnout jako v Opočně. Zekonstruovaná Náchodská nemocnice by převzala úkony z té rychnovské. Podle katastrofického scénáře by tak z oblastní nemocnice mohla být třeba lepší LDN," popisuje starosta.

S jeho názorem razantně nesouhlasí Jana Třešňáková, radní pro zdravotnictví. „Nedá se srovnávat opočenská nemocnice s tou rychnovskou. Liší se velikostí i důležitostí. Rozhodně neplánujeme její zrušení ," prohlašuje.

Zachrání či zničí?

Rychnovskou nemocnici se tímto krokem prý chystají zachránit. „Bez fúze by nepřežila. Chceme zachovat služby a oddělení v původním rozsahu. Je důležitou nemocnicí s pomeřně velkou spádovou oblastí," říká radní.

Podle Milana Mačka by se sloučením mohla otevřít cesta k degradaci „špitálu" a převedení určitých oddělení do Náchoda. Někdo by se tak prý mohl snažit obhájit drahou přestavbu místní nemocnice.

Jenže radní Jana Třešňáková mu opět oponuje. „Náchodská nemocnice opravy potřebuje a potáhnout se jistě minimálně deset let. Sloučení Rychnovu pomůže. Ekonomická situace nemocnice je špatná," popisuje.

Obě strany se tedy nemohou shodnout. Kromě slučování nemocnic a toho, kdo mluví pravdu a kdo lže, nenašli společnou řeč ani v uspořádání diskuze.

Starosta Borohrádku Milan Maček tvrdí, že s ním nikdo nemá zájem jednat, kromě jednoho setkání s radní Janou Třešňákovou.

Ta zase uvádí, že starostovi schůzky několikrát nabízela a ředitel rychnovské nemocnice Miroslav Vávra připomněl, že se konalo setkání na městském úřade v Rychnově nad Kněžnou.

„Tam jsme s celou věcí seznámili starosty z Rychnovska. Odmítavé postoje mají jen jednotlivci," říká ředitel.

To je pravda i podle Jany Třešňákové. „Jsou to nepodložená a neověřená tvrzení," říká.
Oba tábory tedy stojí skutečně na opačných stranách barikády a nechtějí ze svých postojů ustoupit.

„Nedělám to pro svůj vlastní prospěch. Nechci si prostě vzít na svědomí degradaci rychnovské nemocnice. Navíc se jedná o veřejné peníze, a proto je třeba situaci sledovat," dodává Milan Maček.

Jak se situace vyvíjí

Včera možné sloučení rychnovské a náchodské nemocnice řešil Výbor pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje. Dnes ho bude mít na programu Finanční výbor.

O osudu obou „špitálů" se rozhodne 17. června.

Radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková tvrdí, že sloučení je jedinou možností, jak zachránit oblastní nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Starosta Borohrádku a iniciátor výzvy proti sloučení Milan Maček má naopak obavu, že krok povede k degradaci či úplnému zrušení nemocnice.

Na rychnovském úřadě slučování řešili ředitel nemocnice Miroslav Vávra a radní Jana Třešňáková se starosty z okolí okresního města. Ti se rozhodli výzvu nepodpořit, vydali však prohlášení, ve kterém požadují pravidelný přísun informací a zachování nemocnice.

Barbora Zemanová