Pocit, že se podruhé narodili, třiceti žákům a třem kantorkám umocnil pocit, že jejich autobus parkoval právě v ulicích, kde se poté střílelo. „Podle informací učitelky ten autobus, kterým naši studenti odjeli, v pátek prázdný parkoval v oblasti, kde došlo k útokům," řekl ředitel Gymnázia Milan Báča.

O atentátech se dozvěděl v pátek večer na stužkovacím večírku letošních maturantů. „Kontaktoval jsem hned učitelku, která měla zájezd na starost. Informaci o tom, že žáci v pořádku opustili Paříž, jsem vzápětí zveřejnil na internetových stránkách, abych uklidnil rodiče a kamarády žáků," dodal Milan Báča.

Autentickou výpověď o aktuální situaci v Paříži Deníku poskytla Češka žijící v Paříži Lucie Kubečková z České Třebové. Od roku 2013 žije s rodinou ve Francii, v české škole v Paříži vyučuje dějepis.

„Muslimové zapadají do zdejšího společenství stejně jako my nebo kdokoliv jiný, jsou součástí mozaiky a páteční útoky na tom nic nezmění. Byla by chyba spojovat obecně muslimy s tím, co se stalo. Reakcí by nemělo být zavření hranic migrantům, kteří utíkají před stejným zlem a stejnými teroristy, jako byli autoři pařížských útoků," míní Kubečková.

Opačný názor mají představitelé pardubické pobočky organizace Blok proti islámu. „Tohle je islám v jeho pravé podobě. Za tuto tragédii mohou multikulturalisté, kteří sem muslimské uprchlíky pozvali," tvrdí Martin Duben z Bloku proti islámu. V sobotu odpoledne na pardubickém náměstí Republiky instalovali nápis „Nezapomeneme na 250 tisíc obětí džihádu".

Z úst Francouzů žijících v Čechách ale zní především obrovské odhodlání a vzdor teroristům. „Nevím, jestli by bylo dobrým řešením třeba uzavření francouzských hranic. Cesta pro Francii je přesně opačná. Neměli bychom se nechat zastrašit, protože to je to, co teroristům z Islámského státu vyhovuje," uvedla ředitelka pardubické pobočky Francouzské aliance Diana Bangoura.

A od francouzských přátel putují Východočechům i děkovné vzkazy za projevy solidarity. „Braňme společnými silami lásku, úctu a mír. Musíme dobře vycházet jeden s druhým, ať je bílý nebo černý, muslim nebo křesťan nebo žid či budhista. Děkuji vám všem za svědectví a podporu, dávejte na sebe a Vaše děti pozor," napsala z Francie kamarádka tlumočnice Heleny Spudilové.

zpravodajové Deníku