„Je nutné říct, že stav fresek byl opravdu velmi špatný. Odlamovaly se kusy omítky a padaly z velké výšky dolů, takže mohly ohrozit i zdraví návštěvníků," podotýká jeden z restaurátorů, akademický malíř Tomáš Záhoř z Prahy.

V dobrém stavu vydrží po řadu let

Podle Kateřiny Kuthanové bylo třeba fresky zakonzervovat i z toho důvodu, aby se uchovaly pro další generace.
„Paní hraběnka chce, aby zámek mohli lidé obdivovat a navštěvovat i za desítky let, takže si potřebu této investice uvědomuje," prozrazuje kastelánka.
Oprava není z nejlevnějších a majitelka zámku ji financuje z vlastní kapsy. „O žádnou dotaci jsme nežádali," poznamenává Kateřina Kuthanová.


Zrestaurované a zakonzervované fresky by měly okolním vlivům odolat dlouhou dobu. „V dobrém stavu vydrží několik desítek let," říká restaurátor Peter Stieber.
Rekonstrukce je rozdělena do několika částí. Ta první spočívá ve fixaci omítky s freskami a dotmelení.
„Přes zimu si tmel „odpočine" a stěny budou připraveny na další úpravy, jako je například domalovávání," vysvětluje Tomáš Záhoř.

Odborníci tu  nepracují poprvé

Restaurátoři nejnarušenější části omítky odnímají, aby je potom speciálním postupem vrátili zpět na stěnu.
Díky tomu na ní zůstanou původní kusy, ale nebezpečí, že by spadly na zem a zničily se, už nehrozí.


Zatím se pracuje na části fresek, které nejsou na zámku nejstarší. „Pocházejí z osmnáctého století. Ty starší by mohly přijít na řadu v budoucnosti," prozrazuje Peter Stieber, který spolu se svým kolegou nepracuje na zámku poprvé. „Líbí se nám tu, je tu příjemná atmosféra a klid," oceňuje Tomáš Záhoř.
Odborníci ví, o čem mluví. Mají za sebou totiž bohaté zkušenosti s restaurováním.


„Této práci se věnuji přes dvacet let," prozrazuje Tomáš Záhoř. Stejně jako jeho kolega Peter Stieber.
Oba restaurátoři se shodují, že respekt a mírné obavy předtím, než začnou pracovat, jsou vždy namístě.
„Kdo je ztrácí, začíná dělat chyby," poznamenává Tomáš Záhoř.


Oběma přitom rukama prošla řada cenných předmětů a pracovali na velmi památných místech.
„Restaurovali jsme například oponu v Národním divadle či Slovanskou epopej," vyjmenovává namátkou Peter Stieber. Práce restaurátora je podle něj krásná, ale má i svá úskalí. „Někdy pracujete v kostele a okolní teplota je jen nula stupňů," dodává.

Častolovický zámek a co o něm možná nevíte

Zámek je dnes uzavřenou stavbou kolem téměř čtvercového nádvoří, v jehož středu stojí barokní kašna s rodovými emblémy rodu Šternberků a plastikami ryb.

Dnes se jedná o stavbu o dvou patrech v levém a třech patrech v pravém křídle.

Na vnitřní stěně křídla vybíhajícího nalevo od hlavního vstupu do zámku se nachází několik fresek, které zobrazují jednak výjevy antické a také rodovou legendu Šternberků, představující vybájeného člena rodu Jaroslava ze Šternberka v boji proti Tatarům u Olomouce v roce 1241.

Ty byly zrestaurovány v roce 2002.
Letos se restaurují fresky na dalším křídle.