Čas vryl do stěn zámeckého kostela Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou viditelné "vrásky". Ale vdechl mu i jisté kouzlo a atmosféru, které se staly lákadlem pro filmaře. Vznikaly tady záběry do legendárního televizního seriálu F. L. Věk a natáčel tu také Jiří Strach scény třetí řady svého mysteriózního detektivního seriálu Labyrint. O svou současnou omšelou patinu kostel přijde. Spolu se zámeckou spojovací chodbou prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která jim vtiskne novou podobu.

Zámecký kostel Nejsvětější Trojice je spolu se zámkem chráněn jako kulturní památka. Postaven byl už na konci 16. století, ale zásadní architektonickou úpravu mu vtiskl Jan Blažej Santini-Aichel, kterého k projektu povolal v roce 1713 Norbert Leopold hrabě Kolowrat Libštejnský. Kostel roku 1798 značně poškodil požár sousední koleje a následně se zřítila i klenba. Roku 1838 získal kostel dřevěnou střechu a začalo se s opravami. V letech 1838 až 1844 byl novogoticky upraven podle návrhu architekta Františka Pavlíčka, přičemž zůstalo zachováno Santiniho průčelí a prostory předsíní, kruchty a loretánské kaple. (Zdroj: Kolowratský zámek a wikipedie)

Rychnovský zámecký kostel se přitom stal první stavbou v Česku, kde firma Řemeslné stavby vyzkoušela novinku - jde prý o nejcitlivější metodu čištění na světě, a to za použití suchého ledu. Tuto očistnou kúru se rozhodla využít na mříže, kamenná ostění či kamenné dlažby, ale i omítky. "Práce na čištění pokračují a pokračovat budou určitě celý letošní rok," říká Jiří Vomela, jednatel firmy Řemeslné stavby, která práce provádí.

Kromě opravy střech a krovů, oken a dalších nutných zásahů kostel a spojovací chodba dostanou nový kabát, přičemž očištěné kamenné prvky zůstanou tak, jak jsou.

"Barevně budou kostel a zámek ladit k sobě, budou působit jednotně. Na čelní fasádě se bude omítka dodělávat, na boční straně k chaloupkám je už hotová a čeká na nátěr. Po dokončení fasád budeme kostel postupně odkrývat, ale celkově bude hotový do konce příštího roku," sdělila kastelánka zámku Zdeňka Dokoupilová.

Po rekonstrukci se návštěvníci mohou těšit na rozšíření prohlídkových prostor, poprvé do nich budou moci zavítat v roce 2023.

"Až budou opravy dokončeny, spojovací chodba se stane součástí prohlídkové trasy pro návštěvníky zámeckého kostela. Už do něj nebudou chodit Kolowratskou ulicí jako doposud, ale půjdou takzvanou Panskou chodbou. Přitom projdou i nově vybudovaným depozitářem, kde budou čekat na opravy, ať už malby, grafika či nábytek," prozradila už dříve Zdeňka Dokoupilová.