Naposledy museli pořadatelé hořkou pilulku s názvem špatné počasí spolknout před dvaadvaceti lety.  I přesto byla účast velmi slušná. Na trasy pro pěší a cyklisty ze tří míst – Sopotnice, Žampachu a Potštejna – vyrazilo 2848 turistů, z nichž bylo 230 cyklistů. „Děkujeme všem za účast, byli jste super," vzkázali účastníkům organizátoři z Klubu českých turistů Sopotnice.

Přestože pokles milovníků výšlapu byl znát, v Záměli, kde pravidelně kromě kontrolního stanoviště pořádají i speciální stezku pro děti, vládlo nadšení. „Bylo to skvělé. Sice ráno dost pršelo, ale i přesto Floriánkovou stezkou prošlo 375 dětí. Oproti loňsku je to asi třetinový pokles, což je v kontrastu k celkové účasti pochodu skvělé," říká Marie Červinková z občanského sdružení Má vlast, můj domov, které akci chystá.

Děti tak mohly vyrazit na trasu dlouhou 600 metrů, kde plnily řadu úkolů – musely přesně navážit na decimálce, zvládnout jízdu na koloběžce, přenést vodu z vany do lavoru anebo s Tondou obalem správně umístit barevné míčky do otvorů podle třídění odpadu.

„Mysleli jsme, že to bude nuda, ale docela nás to bavilo," potvrdili třináctiletí bratranci z Týniště Matěj Ráček a Miroslav Pražák. Pravidelně vyráželi s rodiči ze Sopotnice na dlouhé trasy, letos, jelikož šli i s malými dětmi, je čekala jen pětikilometrová túra z Potštejna a k tomu zámělská stezka.

K dobré náladě přispělo i dobré občerstvení, které servíroval kat přímo v Hostinci u Karla IV. Ten dlouho prázdný nezůstane. Už poslední květnový den se tady uskuteční tradiční Zámělské přástky.