3500 píšťal

„Máme už srdce i plíce, teď už jen čekáme na hlas,“ řekl s úlevou organolog Václav Uhlíř. Srdcem pak mínil hrací stůl s manuály, pedály a ovládáním rejstříků, který je spojen optickým kabelem s „plícemi“ budoucí dominanty hudební síně – ventilátorem varhan a vzdušnicemi. „Ty jsou vyrobeny technikou našich barokních předků,“ nechal se slyšet varhanář Robert Ponča z Krnova s tím, že ještě chybí instalovat na tři a půl tisíce píšťal. Největší z nich bude mít takřka šest metrů a nejmenší pouhých pár centimetrů.

„Jelikož však budou píšťaly před zraky návštěvníků takřka neviditelné, tak do budoucna je chceme ještě nasvítit,“ dodal varhanář Robert Ponča. „Nové hradecké varhany budou mít 54 rejstříků a 3481 píšťal, z nichž největší měří 5,6 metru, nejmenší pak pouhé dva centimetry,“ dodal Václav Uhlíř. Píšťaly se rozeznějí ještě letos v prosinci. První varhanní koncert pro veřejnost je plánovaný na březen příštího roku.

Kauza Varhany
- O pořízení mistrovských koncertních varhan se začalo hovořit v roce 2005, kdy radnice nákladem 120 milionů korun budovu filharmonie opravila. Varhanář Grygar však dotaci šest milionů korun, za které měl varhany postavit, v roce 2006 použil k jinému účelu. Po moha letech soudních jednání loni v dubnu pražský vrchní soud Grygara pravomocně potrestal za dotační podvod čtyřmi lety vězení.

- Varhany měly být podle původních plánů dokončeny na konci roku 2006.

- V roce 2016 hradecká radnice odhadla, že na dokončení nástroje bude potřeba ještě asi 10,4 milionu korun z celkových 15 milionů.