„V Mariánském kostelíku v Opočně vystoupí vynikající Heroldovo kvarteto s koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu Petrem Zdvihalem, jehož manželka je z Dobrušky," poslal ústní pozvánku příznivcům tohoto žánru Pavel Svoboda, umělecký ředitel festivalu.


K jeho slovům je dobré dodat, že Heroldovo kvarteto bylo založeno v roce 1998 a letos tomu je tedy již patnáct let, co začalo koncertovat ve složení  Petr Zdvihal (1. housle),  Jan Valta (2. housle), Karel Untermüller (viola) a David Havelík (violoncello).


V červencovém rozhovoru na rozhlasových vlnách Proglasu vysvětlili Petr Zdvihal s Davidem Havelíkem, že se při volbě názvu kvarteta rozhodli pokračovat v tradici pojmenování českých kvartet, jež si berou jména po členech našich bývalých známých těles tohoto typu.

V tomto případě to bylo po Jiřím Heroldovi, violistovi Českého kvarteta, který kromě hraní také psal skladby pro violu, byl i houslařem a vášnivým hvězdářem.


Na otázku, v čem jsou dobří, odpověděli, že předností Heroldova kvarteta je kompaktní zvuk a také to, že se stále chodí zdokonalovat k ještě lepším mistrům – např. k profesoru Břetislavu Novotnému, což je primárius Kvarteta města Prahy.


Jejich mottem je poctivost, a proto, když se blíží koncert, zkouší třeba i hluboko do noci. Stejně poctivě se prý připravují na každé vystoupení.


Těšme se tedy, že tak, jak uchvátilo Heroldovo kvarteto posluchače na koncertech v Německu, Francii, Španělsku či Austrálii, stejně tak připraví skvělý zážitek příznivcům vážné hudby v Mariánském kostelíku v Opočně.