Životní kapitolu, kterou věnoval řízení zoologické zahrady, má za sebou a i když na ni vzpomíná jen v tom nejlepším, možnost návratu do stejné branže vylučuje.

„Do výběrového řízení se určitě nepřihlásím. Je to vyloučená věc. To by pak byl nepochopitelný můj odchod z pražské zoo. Již nepůjdu do žádné jiné zoo, stojí přede mnou nové výzvy," utnul rezolutně Fejk veškeré diskuse.

Výběrové řízení vyhlásilo představenstvo zoo po rezignaci dlouholeté a uznávané ředitelky Dany Holečkové. Termín podávání přihlášek je do konce října, veřejně svůj zájem zatím oznámili jen dva lidé: taktéž uznávaný bývalý ředitel chomutovského zooparku Přemysl Rabas a nepříliš známý majitel soukromé minizoo ve Stěžerách u Hradce Králové Jiří Karkoszka. Fejk je – pro mnohé jeho fanoušky bohužel – ze hry.

V zoo v pražské Tróji totiž Fejk podle svých slov prožil krásných 13 let a má pocit, že toto profesní téma v ní zcela vyčerpal.

„Dal jsem do zoo ze sebe skutečně všechno a je tak důvod hledat nové výzvy jinde. Proč bych se hlásil do dvorské zoo, když jsem dobrovolně odcházel z jiné, která nabízí větší okruh témat než kterákoliv jiná zahrada v Česku? Navíc je to opět veřejná instituce, těch jsem si už užil, a je na čase se postavit na vlastní nohy."

Fejk se po letech strávených v zoo a také po krátkém angažmá v Českých drahách, kde měl na postu ombudsmana královský plat  a vloni dostal ještě královštější odstupné, skutečně rozhodl soukromě podnikat. V okolí Prahy podle svých slov připravuje jedinečný projekt, jaký nemá v českém turistickém ruchu obdoby. „Víc řeknu až za půl roku," dodal.

Petr Fejk.

Petr Fejk

Favorit je Rabas, hlásí se i šéf minizoo

Dvůr Králové n. L. – Přemysl Rabas svoji kandidaturu na post ředitele dvorské zoo sice ještě nepotvrdil, ale je vysoce pravděpodobná. A už teď je jasné, že bude jedním z favoritů konkursu.  Pochvalně se o něm vyjadřuje Fejk, šéf představenstva dvorské zoo, i další odborníci z branže.

Úhlavní kritik Dany Holečkové, aktivista Roman Komeda, naopak poukazuje na jeho spřízněnost s exředitelkou. Podle zlých jazyků je dokonce jeho jmenování do funkce připravenou a hotovou věcí.

„Není vhodné se k výběrovému řízení a mým případným plánům v zoo až do doby výběrového řízení vyjadřovat do médií," řekl včera 49letý Rabas.
Nově zvolený poslanec Strany zelených do ústeckého krajského zastupitelstva je v Chomutově velmi populární. I v tamních senátních volbách skončil těsně třetí. Chomutovskou zoo od Rabasova sporného odvolání z funkce vede jeho žena. Ve dvorské zoo by podle svých dřívějších vyjádření pokračoval ve šlépějích Holečkové. Před její prací, jak sám říká, „smeká klobouk".

Druhým jistým aspirantem je 31letý Jiří Karkoszka, majitel minizoo ve Stěžerách u Hradce. Ten chce zoo „vrátit duši", ozelenit ji například arboretem. A především: zrušit kontroverzní autosafari. „Ze zoo je dnes betonový lunapark a lidem se to nelíbí. Je třeba ji vrátit k tomu, čím byla dříve, k odkazu pana Vágnera. A také zlepšit vztah k zaměstnancům. Holečková ho měla špatný," řekl.

Sám však přiznal, že o Holečkové ani nespokojenosti zaměstnanců či návštěvníků toho osobně moc neví, ale „píšou to všechny noviny". Zkušenosti s řízením tak rozsáhlého podniku, jakým je zoo, zatím nemá, pracoval doposud jako úředník.

A je tu i první spor obou kandidátů: Rabas mu oponuje, že Holečkovou zřízené autosafari jde právě přesně v duchu Vágnerova odkazu. Nikoliv naopak, jak tvrdí Karkoszka.

Přemysl Rabas.

Přemysl Rabas

Komeda zasel, teď sklízí bouři

Dvůr Králové n. L. – Jak s čím zacházíš, s tím také scházíš… Romanu Komedovi, šéfovi odbojného sdružení Safari Archa 2007 a úhlavnímu kritikovi Dany Holečkové, musí zvonit v uších.

Paradoxně právě teď, když Komeda dosáhl svého a Holečková odešla z funkce, se na něj hrne kritika a velmi ostrá slova ze všech stran. Z míst, ze kterých to obzvláště bolí. Z jiných zoo.

„Z doby jeho zdejšího působení před odchodem do Dvora na něj mají jeho bývalí kolegové velmi negativní vzpomínky."

„Ve své firmě bych ho nezaměstnal ani náhodou, není to člověk, který umí táhnout za jeden provaz."

„Může si napadat koho chce, ale ve skutečnosti by se měl uklonit a paní Holečkové se omluvit."

První výrok zazněl po dlouhém rozvažování nad co nejkulantnější formulací z úst Davida Nejedla, ředitele liberecké zoo, který je zároveň šéfem české unie zoo. Osobně Komedu nepoznal,  referovali mu o něm podřízení.

Autorem druhého hodnocení je obdivovatel Holečkové Petr Fejk. „Komeda není korektní partner pro debatu. Buď je člověk podřízený a má tuto roli přijmout, nebo odejít," dodal Fejk.

A kdo Komedovi taktéž nemůže přijít na jméno, je šéf představenstva dvorské zoo a autor třetí citace, Marian Slodičák. Ten včera odmítl všechny výtky Komedy k chystanému konkursu. Nelíbí se mu, že ho pořádá zoo a nikoliv kraj, nechce také v komisi Holečkovou a další „její lidi". „Jsme akciovka, výběrové řízení si tudíž děláme sami. Paní Holečková vedla zoo skvěle 17 let, já dám na její názory a ve výběrové komisi jako její člen sedět bude," prohlásil rezolutně Slodičák.

A také další kritici vytýkají Komedovi často to, co sám nenáviděl u Holečkové: špatnou úroveň komunikace, sám prý ale neuměl přijmout, pokud neprosadil svůj názor.

„Je mi z toho smutno. Jsou to všechno standardní diskreditace, které o mně prohlašovala paní Holečková. Těžko se proti nim bránit," reagoval včera Komeda.

Jeho Safari Archa 2007 má v rukávě dva možné kandidáty do konkursu. Sám Komeda ale do boje nejde. Nesplňuje totiž jednu z podmínek přihlášky –  vysokoškolské vzdělání.

Roman Komeda, předseda safari Archa 2007, společně s Janou Brožovou předali na podatelně Krajského úřadu v Hradci Králové petici za odvolání vedení zoologické zahrady ve Dvoře Králové.

Roman Komeda