A to navíc ne ledajakou. Projekt Elada dokázal originálním způsobem vyřešit všechny potřeby této lokality. V Bystrém vyvíjí svou činnost sbor Církve Bratrské, který je údajně nejstarším v celé České republice.

Jeho modlitebna ale byla již léta v nevyhovujícím stavu, který si žádal radikální řešení. Na druhou stranu byl v okolí velký převis počtu předškolních dětí.

Díky spolupráci sboru a základní školy Trivium Plus z nedalekých Dobřan tak vyrostl multifunkční objekt, který může Bysterským závidět široké okolí.

„Dnes do školky poprvé nastoupilo 28 dětí, což je plná kapacita. Starají se o ně dvě učitelky a jedna provozní pracovnice, o které se rozrostl náš pedagogický sbor v Dobřanech. Zápis probíhal ještě v době, kdy tato budova nestála," uvedl Jan Grulich, který tak nyní řídí obě vzdělávací zařízení. Ta totiž formálně tvoří jeden právní subjekt. Přesto mu ale nyní podle vlastních slov práce výrazně ubylo.

Vznik multifunkčního objektu zabral více než dva roky. Samotné stavební práce trvaly déle než rok, od června loňského roku.

Všechny angažované subjekty si ale spolupráci pochvalovaly. „S investorem jsme našli dokonalou harmonii, díky níž vznikla sice neokázalá, ale zato moderní a sebevědomá stavba," zhodnotil architekt Oldřich Bittner.

Radost z nového veřejného prostoru neskrýval ani starosta horské obce. „Rádi bychom společenský sál využívali třeba pro pořádání koncertů nebo vánočních besídek. Nahoře by mohla být výuka cizích jazyků, aby lidé od nás nemuseli jezdit nikam daleko," doplnil Václav Drašnar, starosta obce, která také přispěla svým dílem, konkrétně na zařízení mateřské školky. Bystré bude rovněž přispívat na úhradu provozních nákladů.