VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvorskou zoo zahalí africká batika. Lidé u kasy letos ušetří

Hradec Králové – Nové grafické logo a vizuální styl ve středu představil v Hradci Králové Přemysl Rabas, ředitel královédvorské zoologické zahrady.

28.3.2013
SDÍLEJ:

Čtyři severní nosorožci bílí se v roce 2009 vrátili do rodné Afriky, kde mají zplodit mládě. Na světě jich žije už jen několik.Foto: Přemysl Rabas

„Inspiraci jsme našli v africké batice. Sice vzhledem  neodpovídá moderním trendům a je o několik let pozadu, ale Afrika je drsná, surová a někdy barevná. To by se mělo v logu promítnout. Africká batika je natolik specifická, že pokud do ní zahalíme celou zahradu, tak by měla být nepřehlédnutelná a také přívětivější k dětem," tvrdí Přemysl Rabas.

Zahrada zlevňuje

Nová grafika ZOO Dvůr Králové se má přiblížit Africe.Od letošní sezony také zoo upraví výši vstupného. A to směrem dolů. Namísto loňských 230 korun tak nyní dospělý návštěvník zaplatí 195 korun. Loni ale byl v ceně také vjezd automobilem na safari. Znevýhodněni byli tedy ti, kteří se chtěli po zahradě projít pouze pěšky. Za jízdu vlastním vozem po safari získá letos pokladna zoo rovnou stokorunu. Rodinné vstupné bude stát 660 korun, tedy o osmdesát korun méně než loni.  Kdo navštěvuje zoo pravidelně, může si koupit roční vstupné za 590 korun, loni stálo o 400 korun více.

Letošní chovatelskou novinkou bude samice jižního bílého nosorožce z německé zoo v Hodenhagenu, která by měla do zoo přijet na jaře. Zatím dvorská zoo jižní bílé nosorožce nechová.

Mládě na cestě není

Naopak jejich severní kolegy vyslala zoo v roce 2009 zpět  do rodné Afriky. Pytláci je totiž ve volné přírodě téměř vyhubili. V zajetí žijí pouze v americkém San Diegu a ve Dvoře Králové nad Labem.

Dvě samice mají v rezervaci Ol Pejeta v Keni za úkol zabřeznout, což se zatím nepovedlo. Chovatelé se proto zřejmě pokusí jednu samici spojit s místním samcem jižního bílého nosorožce. „I když bychom vytvořili křížence, ověříme si, že je samice plodná. V přírodě se jim daří mnohem lépe než v zajetí a k páření dochází pravidelně. Bohužel zatím bez výsledku," vysvětlil Přemysl Rabas.

Nosorožci jsou přísně střeženi ochránci se zbraněmi a bezpilotními letouny. I přesto se pytláci před několika dny dostali na hranice rezervace a zabili nosorožce černého. Do vnější části, kde žijí dvorští nosorožci, si lovci netroufají.

Nová grafika ZOO Dvůr Králové se má přiblížit Africe.

Vraťme Africe, 
co jí dlužíme

Poznámka Jana Prušky:

Zoologické zahrady se těší velké oblibě návštěvníků. Možnost podívat se na exotická zvířata a přitom neopustit hranice našeho státu je lákavá.  Jenže někdy vedení takového zařízení staví zisky nad dobrem zvířat a hlavně přírody. To není případ královédvorské zoologické zahrady. Její ředitel, Přemysl Rabas, vytyčil za prioritu návrat ohrožených druhů do svého přirozeného prostředí.  A to i před vidinou zisků, které by mohla zahrada za některá zvířata získat.

Samozřejmě také musí myslet na dobrou ekonomickou situaci svého „podniku".

Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií má politiku bohužel jinou a dává přednost chovu v Evropě. Jenže z Afriky zvířata před padesáti lety do zoo ve Dvoře Králové přivezl její tehdejší ředitel Josef Vágner. V té době bylo zvířat ve volné přírodě dostatek, ale situace se změnila. Takže bychom měli začít vracet Africe její krásu – a ne si od ní jenom brát. Myslím, že jí to určitě dlužíme…

Autor: Jan Pruška

28.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

NOVÝ DOPRAVNÍ TERMINÁL postaví hned vedle vlakového nádraží. Co bude se stávajícím nevyhovujícím autobusovým nádražím, které stojí jen o pár metrů vedle je zatím ve hvězdách.

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Březhradští se odvolali proti nebezpečné čističce

Hradec Králové - Spolek Zdravý a bezpečný Březhrad se odvolal proti povolení k provozu chemické čistírny odpadních vod v areálu bývalé březhradské Salmy.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Rybám uškodili predátoři a tuhá zima. Bude jich méně

Královéhradecko - Rybníky postupně vydávají svá šupinatá bohatství. Výlovy jsou v plném proudu a rybáři postupně hodnotí výsledky. Na ty závěrečné je ještě brzy, ale už teď je zřejmé, že se někde na celkovém množství ryb podepsala tuhá zima. Škodili také predátoři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení