Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvorská radnice znovu zvažuje stavbu čističky

Královéhradecko, Dvůr Králové - Ve Dvoře Králové čistírna odpadních vod stojí. Vlastní ji soukromá společnost, s níž město vede dlouholeté spory. Zastupitelé se na březnovém zasedání znovu vrátili k myšlence výstavby vlastní čističky.

24.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Téma čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové je únavné. Je plné soudních sporů, pří mezi zastupiteli města i neúnavných změn záměrů radnice podle toho, kdo zde vládne.

Ještě na konci roku 2015 měl Dvůr Králové přislíbenou obří evropskou dotaci ve výši 140 milionů korun. Musel jednat rychle. Čistírna by musela vyrůst v rekordním čase. Město do přípravy projektu vložilo až 20 milionů korun z vlastních prostředků. Přesto nové vedení radnice zakázku zrušilo.

„Zjistili jsme, že v projektu je spousta nejasností a často bychom se dostávali na tenký led. Hrozilo by, že bychom dotaci museli v budoucnu vracet," řekl Deníku v lednu 2016 starosta Jan Jarolím. „Prioritou jsou investice do oprav kanalizační sítě," prohlásil tehdy.

Nyní se k záměru zastupitelé vrací. Kupředu je prý žene zřejmě poslední možnost získat evropské peníze.

Jak šel čas s ČOV
Čistírna odpadních vod se během privatizace v 90. letech stala majetkem pod-niku Tiba. Ten ji v roce 2005 prodal firmě Evorado Import a město zůstalo ze hry. Dvůr Králové od té doby za čištění vody platí soukromníkovi. Od samého začátku se však strany přou o výši těchto plateb.
V roce 2012 spory radnice a provozovatele čističky vyvrcholily absurdně. Firma zastavila čištění odpadních vod a splašky tři dny odtékaly do Labe. Předchozí vedení radnice chtělo proto postavit novou čistírnu. Problematickou zakázku ale současná garnitura svrhla ze stolu.

Nekonečné spory, nejasné plány

S majitelem stávající čistírny vede Dvůr Králové několik soudních sporů. Od roku 2005 se s firmou Evorado Import soudí o výši úhrady za čištění vody. Město na základě nepravomocného soudního rozhodnutí platí méně, než si provozovatel nárokuje. Vlastník přitom už v minulosti nabídl Dvoru Králové čistírnu k odkupu, což město kvitovalo. Obrovská souhrnná částka ve výši 300 milionů korun však působila jako aprílový žert.

„Jednání s firmou Evorado pokračují. Nevzdáváme se dohody, a pokud se rozumně dohodneme, není důvod stavět novou čistírnu," řekl místostarosta Dvora Králové Jan Helbich, který zastupitele informoval o nových záměrech radnice. „Nový dotační titul nás přesvědčil, abychom se výstavbou čistírny opět začali zabývat," vysvětlil.

Čistička by musela být projektově připravena do ledna 2018. O čtyři roky později by měla fungovat.

Neváhejme. Určeme si směr, říká opozice

To se však nelíbí opozičnímu zastupiteli Janu Bémovi. Právě bývalý místostarosta stál v předchozím volebním období za zrušeným projektem.

„Svými řečmi o dohodě s firmou Evorado jste zabili evropské peníze, které jsme měli slíbené. Máme nyní velkou časovou ztrátu," popíchl město Bém. „Měli bychom se už ale rozhodnout, zda čistírnu stavět budeme nebo nikoliv, když do toho vkládáme prostředky. Uvědomuji si, že v minulém projektu určitá úskalí byla, ale teď už bychom neměli být váhaví střelci," vyzval město k jednoznačnému stanovisku.

Své dřívější vyjádření ale na to konto na posledním veřejném zasedání zkorigoval i starosta Jan Jarolím. „Celou dobu se zaobíráme oběma variantami, určitě nejde o nějaké momentální prozření. Stále se kloním k tomu, že výstavbu nové čistírny odpadních vod považuji za extrémní variantu. Přednost bych dal dohodě s vlastníkem současné čistírny," pronesl. „Zjišťujeme možnosti, které by nás zbavily problémů, jež přinášel minulý projekt. A vracíme se k celé záležitosti i proto, že se objevuje poslední reálná možnost na získání dotace," sdělil starosta města.

Autor: Jaroslav Pich

24.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení