Vamberecká farnost se akce účastní již potřetí. Přesto lidé vždy zažijí něco jiného. „Pokaždé představujeme jiný objekt ve správě naší farnosti. Letos bude otevřen hřbitovní kostel sv. Barbory a přilehlá hrobka rodiny Lützowových, zdejších mecenášů," řekla Iva Bergerová, organizátorka večera a pracovnice farnosti.

Bude jim promítat

Ta vloni lákala k návštěvě potštejnského kostela sv. Vavřince a o rok dříve zpřístupnila prostory kostela sv. Prokopa na Husově náměstí ve Vamberku.

Letos může pozornost přitahovat třeba i možnost prohlédnout si torzo poničeného betléma, který je už zhruba půl století nefunkční.

To v nedalekém evangelickém kostele v Potštejně budou moci příchozí vylepšit své zeměpisné znalosti a alespoň virtuálně procestovat velice atraktivní destinaci.

„Na pátek je mimo jiné připraveno promítání o Izraeli, který jsem navštívila již podruhé. Samozřejmě si o této zemi budeme i povídat," prozradila Naďa Běťáková, kazatelka Českobratrské církve evangelické v Potštejně.

Letošním ročníkem Noci kostelů  si ale někteří pořadatelé odbudou svou premiéru. Tak je tomu třeba v Týništi nad Orlicí, kde bude k návštěvě lákat jedna z dominant města – kostel sv. Mikuláše na Mírovém náměstí.

Ocení výtvory dětí

„S nápadem na zapojení do této akce přišli naši farníci. Je možná hlavně díky dobré spolupráci se zdejší základní uměleckou školou. Myslím, že z programu si vybere každý, protože je zaměřen jak na děti, tak na dospělé všeho věku," uvedl týnišťský farář Ivan Havlíček.

Na začátku večera budou vylosováni tři výherci výtvarné soutěže, která byla určena dětem mateřských škol a první tříd. Tématem jejich kreseb byly právě kostely a kaple. Hudební vložka se pak dotkne klasiky, jazzu a swingu.

Na jiných místech budou sázet na osvědčenou klasiku. Opět se tak otevře třeba rychnovský kostel sv. Havla, který zpřístupní i zvonici a kůr a lákat bude mimo jiné na komentovanou prohlídku. I tady se ale bude letos promítat. Diváci uvidí dokumentární film o životě bohoslovců v africké Zambii.

Dalším osvědčeným místem, které měli návštěvníci možnost si prohlédnout již v minulých letech, je dobrušský svatý Václav. „V pastoračním centru bude pro děti připravena pohádka. O něco později vystoupí v kostele žesťové sdružení nebo chrámový sbor. Chybět nebude ani komentovaná prohlídka," sdělil Branko Štefún, farní vikář a organizátor večera.

Účast na něm je ale vzhledem k začínající pouti nevyzpytatelná, protože v blízkosti bude řada jiných lákadel. Na druhou stranu ale do města přijede množství návštěvníků.

Které svatostánky se otevřou

Bílý Újezd

(kostel Proměnění Páně)

Dobruška

(kostel sv. Václava)

Potštejn

(kostel Českobratrské církve evangelické)

Rychnov nad Kněžnou

(kostel sv. Havla)

(kaple Proměnění těla Páně)

Týniště nad Orlicí

(kostel sv. Mikuláše)

Vamberk

(kostel sv. Barbory)