Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Dvanáctka“ v Opočně zmizela. Ale kam?

Rychnovsko - Dnes je na řadě čp. 11, s ním přichází i malá záhada Trčkova náměstí. Po čp. 11 následuje dům čp. 13, dvanáctka chybí. Zlomovým je v tomto případě rok 1906, kdy byly zbourány domy čp. 11 a 12, na jejich místě byla postavena škola, která dostala číslo 11. Vraťme se teď do doby, kdy ještě oba stály a dělila je od sebe úzká ulička.

21.12.2013
SDÍLEJ:

KRESBA DOBRUŠSKÉHO RODÁKA Aloise Beera z roku 1888 ukazuje řadu domů označených čísly popisnými, a tak tu snadno najdeme č. 11 i č. 12. Kresba se shoduje s kronikou, podle níž byly v radnici (čp. 11) dva ústavy – záložna a spořitelna.Foto: LK

Oba domy jsou jmenovány v kronice v souvislosti s požárem v r. 1803. Z textu víme, že v čp. 11 byla radnice, v níž byla bytem Anna Paroubková, dvanáctka je jmenována jako dům Infeldův.

Dům čp. 11 tedy sloužil jako radnice, zároveň se tu i bydlelo. Obyvatele jmenují matriky a další dokumenty z 19. století, většinou se jednalo o zaměstnance soudu či města. Doklady o živnostech nacházíme v kronice, často se jedná o heslovité texty. R. 1856: „Výčep v radnici měl najatý V. Černý." Roku 1862 vznikla záložna: „Záložna, ačkoliv spolková, pokládána zprvu za ústav obecní a umístěna byla v radnici." R.

1868: „V zimě musil Sokol cvičiti v hostinské místnosti v městské radnici." V roce 1876 zahájila v Opočně činnost městská spořitelna: „Úřední místnost pro spořitelnu byla v městské radnici." A tak se zdá, že do radnice se kromě úřadoven a bytů vešla záložna, spořitelna a výčep, což je vcelku sympatická kombinace. Podle kroniky byla záložna z radnice vypovězena v roce 1894.

A co dům čp. 12? Věřte nevěřte, opět hospoda. U jedné oslavy v roce 1887 kronika uvádí, že hostina byla v hostinci č. 12 na Malém náměstí. Díky matrikám a dalším dokumentům známe i jména hostinských. Jan Efenberg (zemřel r. 1876 ve věku 65 let) a Josef Holub (narozen 1841). Jméno posledního hostinského nacházíme na mapě z roku 1900. Čp. 12 je na ní označeno jako hostinec u Potočků. Velké změny, které přinesl rok 1906, nás čekají příště - v posledním díle našeho putování po opočenských domech.

Dana Marková

Autor: Redakce

21.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení