Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva roky odkladu inkluze nestačí. Nejsou peníze, psychologové, asistenti...

Východní Čechy - Ani dvouroční odklad inkluze a navýšení financí, o nichž v pondělí při návštěvě Pardubic hovořila ministryně školství Kateřina Valachová, odpůrce toho, aby děti s lehkým mentálním postižením byly zařazeny do základních škol, nepřesvědčil.

2.2.2016
SDÍLEJ:

Ministryně Kateřina Valachová při besedě se studenty na Gymnáziu Mozartova.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

„Dva roky jsou velmi málo na to, abychom věděli, zda dětem dáme, co potřebují," řekla v pondělí Deníku pardubická krajská radní pro oblast školství Jana Pernicová.

Vše je naprosto nepřipravené

Jana Pernicová inkluzi nepovažuje za špatný záměr, ale vše je podle ní naprosto nepřipravené, takže je vyloučeno, aby to dětem přineslo prospěch. „Nejsou peníze, nejsou psychologové, nejsou asistenti pedagoga," vysvětlila radní.

Proces inkluze měl původně začít už letos v září, na jeho přípravu však školy dostanou  dvouleté přechodné období. Děti s lehkým mentálním postižením nebo autismem budou tak mít nárok na podpůrná opatření v běžných školních třídách až od září 2018.

Ministryně školství přislíbila 80 milionů korun na nábor pracovníků do poraden a 6,5 miliardy korun z evropských dotací. „Jen výběrové řízení na asistenty však potrvá velmi dlouho," podotkla Jana Pernicová.

Hrozí, že kvalita výuky se sníží

Pardubický i Královéhradecký kraj se netají tím, že se záměrem ministerstva školství zásadně nesouhlasí. Pokud se děti s lehkým mentálním postižením už nebudou vzdělávat  ve speciálních školách, ale budou zařazeny do základních škol, zkomplikuje to podle krajských zastupitelů výuku a její kvalita se tím může snížit. To by se negativně odrazilo na základních a  v budoucnu i na středních školách.

Stejný názor má i řada dalších krajů či statutární města. Návrh na odklad inkluze Kateřina Valachová ještě přede dvěma týdny odmítala. Pak však názor změnila.

Pedagog: Vláda podlehla tlaku

Zásadním odpůrcem inkluze je mimo jiné speciální pedagog Arnošt Vítek. Podle něj základní školy praktické fungovaly dobře a bez problémů až do doby, kdy si nevládní neziskové organizace všimly, že je navštěvuje poměrně vysoké procento romských dětí. Zatímco lehké mentální postižení  se vyskytuje u dvou až tří procent dětí, romské děti jsou v praktických školách zastoupeny v 30 až 50 procentech. Neziskové organizace to označily za cílenou diskriminaci romských žáků.

„Tlak neziskových organizací a evropských struktur na Českou republiku je od té doby tak silný, že vláda prostřednictvím přijatých usnesení a dokumentů přijala myšlenku skryté likvidace základních škol praktických," uvedl Arnošt Vítek. I když tyto školy MŠMT nezruší, podle něj stejně postupně zaniknou pro nedostatek žáků.

Budou se děti ve školách trápit?

MŠMT chce zavést pět stupňů podpůrných opatření, která mají žákům s výukovými problémy usnadňovat vzdělání v běžné třídě. Jedním z nich je i redukce učiva.

Podle  Arnošta Vítka se však děti ze speciálních škol v běžných třídách trápí, svým vrstevníkům nestačí a zdržují je. Výuku narušuje také přítomnost speciálních asistentů. „Navíc se v takovém případě nedá úplně vyhnout tomu, že může být dítě kvůli své odlišnosti z kolektivu vyloučeno," řekl speciální pedagog.

Královéhradecký krajský zastupitel Miroslav Uchytil má za to, že kraj musí ve věci inkluze postupovat „velmi aktivně a velmi tvrdě". Podle něj žádný učitel  na základní škole nemůže zvládnout pětadvacet průměrných žáků plus další děti, které budou mít s učením problémy.

„Žádní šeptající asistenti to nezachrání. Budou jen rušit,  a kvůli nim bude navíc výuka podstatně dražší," řekl Miroslav Uchytil.

Ministryně kontra učitelé
Inkluze je společné vzdělávání dětí spolu s žáky zdravotně postiženými, mimořádně nadanými, s dětmi cizinců či jiného etnika v jednom kolektivu. Ministryně školství Kateřina Valachová uvedla, že se v zahraničí nepotvrdila obava ze zhoršení úrovně vzdělávání kvůli vyšší míře inkluze. Společné vzdělávání podle ní může prospět oběma stranám. Její plán má však množství odpůrců mezi odbornou veřejností. Například  Asociace speciálních pedagogů ČR připomněla, že v oblasti speciálního školství byla Česká republika inspirací pro jiné evropské státy. Ve výzkumu v roce 2012 mapujícím vzdělávání romské populace bylo Česko ve srovnání s dalšími deseti  zeměmi hodnoceno jako nejlepší v mnoha kritériích, mimo jiné v uplatnění romské populace na trhu práce.

Autor: Ivana Vitovská

2.2.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pohřeb Adolfa Klepše
8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Kam za zábavou: Elegance první republiky

Rychnovsko, Vamberk /POZVÁNKY/ - Muzeum a knihovna ve Vamberku zvou na zajímavou výstavu „Móda hraběnek, švadlenek i známých osobností“, která potrvá až do 26. listopadu. Koná se u příležitosti 160. výročí založení knihovny v tomto městě. K vidění jsou prvorepublikové textilie a doplňky z let 1920 až 1940 ze soukromé sbírky Vlaďky Dobiášové.

Jednali o problémech průmyslové zóny

Rychnov nad Kněžnou - V rychnovském hotelu Havel se v úterá odpoledne konalo setkání k problematice průmyslové zóny Kvasiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení